יום רביעי, 9 בפברואר 2011

שוֹמֶן אוּצִ'י סָנקיוֹ 正面打ち三教

יסודות האייקידו: טכניקת ריתוק שלישית: סָנקְיוֹ 三教

שוֹמֶן אוּצִ'י סָנקיוֹ אוֹמוֹטֶה 正面打ち三教表
תרגום מילולי: 
שוֹמֶן אוּצִ'י 正面打ち התקפה חזיתית
סָנקיוֹ 三教 נושא שלישי (טכניקה מס' 3)
אוֹמוֹטֶה 表 קדמי


שוֹמֶן אוּצִ'י סָנקיוֹ אוּרָה 正面打ち教裏
תרגום מילולי: 
שוֹמֶן אוּצִ'י 正面打ち התקפה חזיתית

סָנקיוֹ 三教 נושא שלישי (טכניקה מס' 3)
אוּרָה 裏 אחורי


סאנקיו היא הטכניקה השלישית מתוך חמשת טכניקות הריתוק הבסיסיות ביותר של האייקידו. שמה המקורי של טכניקה זו, היה קוֹטֶה* הִינֶרִי kote hineri   小手捻り - פיתול פרק כף היד. * "קוֹטֶה" הוא למעשה לא בדיוק פרק כף היד, אלא כל האיזור מגב כף היד עד חלקה התחתון של האמה בסמוך לפרק כף היד.

מלבד האחיזה הזהה, הגירסה הקדמית (אוֹמוֹטֶה) והגירסה האחורית (אוּרָה) שונות תנועתית זו מזו מתחילת הביצוע, עוד משלב הטָאִי סָבָּאקִי, ועד לסיום.הריתוק הסופי זהה בשתי הגרסאות. 


השליטה באוקה מתאפשרת בזכות אחיזה נכונה של היד של האוּקֶה, שצריכה להיעשות תוך הידוק כף היד של הטוֹרִי אל צידה החיצוני של כף היד של האוּקֶה, בעזרת סגירה הדוקה של הזרת, הקמיצה והאגודל. האגודל צריך להיות מהודק הייטב על שורש האגודל של האוקה (ניתן לראות זאת בבירור בתמונה הבאה). על האצבע המורה להישאר רפויה מעט במקביל להתגברות על הנטיה של הכתפיים להפוך לנוקשות ומסורבלות ייתר על המידה.בזמן הריתוק, על הברכיים להיות מונחות משני צידי כתף האוּקֶה. הישיבה היא על כריות כף הרגל, כאשר הגוף בזווית שתאפשר לראות את כל גוף האוקה מכף רגל ועד ראש. גב הטורי מוטה מעט לפנים אך ישר לחלוטין. יש לשים לב להבדל בין הריתוק שמסיים את הטכניקה נִיקיוֹ לבין הריתוק של סָנקיוֹ המתואר כאן ומופיע בתמונה הבאה:


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה