יום שני, 3 באוקטובר 2011

שלושה קופים

האזורים ההרריים  של יפן, דורשים מהמטייל משנה זהירות, שכן הוא עלול להיתקל בדב, חזיר בר, קופים, ועוד חיות בר, שבשנים האחרונות נעשו תוקפניות יותר כלפי בני-אדם, אולי בשל העובדה שהן למדו שאפשר להשיג מהם מהר ובקלות משהו טעים לאכול. רונן מהדוג'ו שלנו, טייל השנה בהרי רוֹקוֹ שבסמוך לעיר קוֹבֶּה, והותקף על ידי חזיר בר ענק שהסתפק באותה פעם רק בהתנפלות וקריעה לגזרים של תיק הגב הגדול והחדש שלו. שבוע לאחר מכן, התפרסם שבאותו איזור תיירים יפנים נפצעו על ידי חזירי בר.

פסלון נֶטסוּקֶה מיניאטורי בדמות קוף
שמסתיר את עיניו, את פיו ואת אזניו


כשחייתי ביפן, טיילתי בשולי העיר קיוֹטוֹ, באיזור עם מקדשים עתיקים שמפורסם בקופים הרבים שחיים בו. הייתי רעב מאוד, ובסופו של דבר לא התאפקתי, ולמרות שההמלצה באיזור היא לא לאכול בחוץ, שלפתי תפוח עסיסי (ויקר) מהתיק שלי. אגב, אינני יודע כמה מכם אכלו תפוחים ביפן, אבל התפוחים שם הם דבר שלא מהעולם הזה. התפוחים היפניים הם ענקיים, מתוקים מאוד ועסיסיים ביותר. בעודי אוחז בתפוח, ראיתי פתאום קוף שמביט בי מבעד לשיחים בעיניים חודרות וחושקות. תוך שניות חברו אליו עוד ועוד קופים, עד שכל המשפחה שלו, של אשתו, של הדודים הקופים ושל השכנים הקיפה אותי מכל עבר. זרקתי את התפוח גבוה באויר, ונתתי זינוק אל מחוץ למעגל הקופים הרעבתניים. המהומה על התפוח נמשכת שם בוודאי עד היום.


כולם בוודאי מכירים את שלושת הקופים המפורסמים בעולם, אך לא כולם יודעים שהמקור שלהם גולף בעץ לפני כארבע מאות שנה בעץ בחצר מקדש שִינטוֹ שבהר נִיקוֹ שמצפון לטוקיו. הקופים הללו מייצגים רעיונות וחכמה מהטאואיזם, מהקונפוציוניזם, מהבודהיזם, ומאמונות עממיות ביפן ובארצות הסמוכות. כל פרשנות מעניינת ומאתגרת בחכמתה, ושונה בהתאם לאמונה הרווחת בדתות ובקרב העמים השונים. 


שלושת הקופים מגולפים בעץ במקדש טוֹשוֹגוּ שבהר נִיקוֹ ביפן

אחת הפרשנויות, מדמה את התודעה שלנו לטבעו הבלתי נשלט וחסר האיפוק של הקוף. שליטה בפה, בעיניים ובאזניים, משמעותה חכמת השתיקה, ואחריות לדברים שאנו אומרים, שליטה בעינינו והבחנה בטוב, האזנה ערנית ומציאת תובנה אפילו בדברי הבל.

באייקידו, אנו מתאמנים ללא הרף בשליטה בדחף להביט ביד התוקפת. אנו מנסים להשתחרר מההרגל למקד את עינינו, ומנסים להרחיב את המבט אל כל הסביבה. אם ננסה ליישם את האייקידו בחיי היומיום, זהה הדבר לשאיפה שלנו לנסות להתמודד עם כל בעיה שהיא, תוך התיחסות אליה כאל חלק קטן במרחב הגדול, ולא כאל בעיה שממלאת את כל עולמנו.

שליטה בעיניים, מזכירה לי סיפור על ידיד שביקר ביפן, וננזף על ידי חברתו היפנית, כאשר הסב את מבטו ברגע של חולשה לכיוון מלתחת הנשים שלבסמוך לה הם חלפו. הוא שם לב באותו רגע, שאף אחד אפילו לא פוזל לכיוון המלתחה עם הדלת הפתוחה. היפנים גם לא נוהגים ללטוש עיניים באנשים אחרים. סיפרו לי פעם, שהאטיקט היפני מלמד להביט אל עבר הפה כשמישהו אחר מדבר אלינו, ולהיישיר מבטנו אל עיניו כאשר אנו מדברים אליו.

מייסד האייקידו בהדגמה


חכמת שלושת הקופים היא אתגר גדול עבורנו.


המשך שנה טובה ויום נפלא לכולנו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה