יום ראשון, 16 באוקטובר 2011

הקדמה לספר האייקידו החדש שעומד לצאת לאור


אני עובד בימים אלו על עריכה וסיום כתיבה של ספר האייקידו החדש - צעד אחר צעד בדרך האייקידו. הספר ילווה את המתאמן החל מיומו הראשון בדוג'ו, שלב אחר שלב דרך המושגים, הגישה, התנועות והרעיונות של האייקידו. 
אשמח ואודה מקרב לב לכל משוב, ביקורת ורעיון. הפרקים הבאים יפורסמו כאן בהמשך, במטרה להשתמש בבלוג זה ככלי לקבל משוב ושיפור. תודה מראש מקרב לב.


ברוך הבא, ברוכה הבאה אל הדוג'ו - אל בית הספר לאייקידו

מייסד האייקידו - אמנות השלום
מוֹרִיהֶיי אוּאֶשִׁיבָּה 1969 - 1883
מקור האייקידו: אמנות הלחימה היפנית "אייקידו" הגיעה אלינו מיפן. חכמתה ורעיונותיה שזורים ונובעים מלב תרבות יפן ואמנויותיה. מייסד האייקידו, הקדיש את חייו להגשמת הבנה ומגע ישיר עם אשר שוכן בלב שיטות הלחימה העתיקות של יפן. במשך עשרות שנים הוא למד והתאמן בהקדשה מלאה אצל טובי המורים, בד בבד עם מעורבות חברתית וסביבתית ענפה.
המייסד העמיק גם בדתות ובתורות הרוחניות של יפן, וחיפש אחר דרך שתביא לאיחוד בין העמים והתרבויות, ולשלום והבנה. את רעיונותיו אלו, הוא האמין שניתן להגשים, בעזרת גישה חדשנית לאימון בטכניקות ובתנועות של אמנויות הלחימה העתיקות של יפן – אמנויות הלחימה של מעמד הלוחמים - הסמוראים. האימונים באמנות הלחימה החדשה שיצר, התמקדו ביצירת הרמוניה תוך אימון מפרך, בשאיפה לפתרון עימותים בדרכי שלום, ולטיפוח גישה אשר מונעת היווצרות עימותים.

מטרת האייקידו: מייסד האייקידו נהג לומר למתאמנים, שמטרתו הראשונה של האייקידו, היא שיפור עצמי וחברתי, לשם יצירת סביבה ועולם אשר טוב יותר לחיות בהם, בעזרת אימון של גוף ונפש. ביחד עם זאת, לכל אחת ואחד מטרות ושאיפות אישיות, אשר ניתן להגשים ולהבין בעזרת האימון. ישנם שמחפשים אחר פעילות גופנית בריאה, אחרים מחפשים אחר רכישת בטחון ויכולות התגוננות, יש שמעוניינים בדרך רוחנית, יש שנהנים פשוט מהמפגש והתרגול עם ידידים וחברים, וישנם אנשים רבים שפשוט אוהבים להתאמן מבלי לחפש לכך הסבר או מטרה. עבורי, האייקידו הוא אימון מהנה, שמאפשר לי העמקה מאתגרת ומרתקת אל תחומי גוף ונפש, היחיד והסובב, השמחה, השקט והתנועה.

הדרך, אשר האימון באייקידו מוביל אותנו בה, היא חסרת מטרה סופית. מטרות האייקידו, מהותו, יופיו, ליבו וחכמתו, נמצאים לא אי שם הרחק מכאן בסופה של דרך, אלא כאן ועכשיו, בכל רגע באימון, ובחיי היומיום. ככל שנתאמן, כך נבין וניישם טוב יותר את עקרונות האייקידו, ונביא להגשמתם בכל מעשינו. הפנמת עקרונות האייקידו והבאתם לידי ביטוי בחיי היומיום, מהווה עבורי את הדבר המלהיב והחשוב באמת.

אופי האימונים: התרגול באייקידו מתאפיין בשמירה על שלומו של התוקף, ובשאיפה להבנה הדדית וליצירה משותפת. את הנצחון על פני היריב שמאפיין אמנויות לחימה רבות, החליף מייסד האייקידו  בנצחון על פני עצמנו - בעזרת הכירות מעמיקה עם תכונותינו והאופי שלנו, ועבודה מתמדת על שיפור התכונות הטובות והתגברות על התכונות השליליות. ההתחשבות המתמדת ביכלתו של הפרטנר שלנו, מאפשרת לכל אחת ואחד להתאמן ביחד, בכל גיל ובכל מצב גופני.

תודה  לך מקרב לב על שקראת את מילות ההסבר הללו. ברצוני לברך אותך ברכת דרך צלחה, והנאה רבה באימונים בדוג'ו שלנו - בבית הספר שלנו לאייקידו.
בהמשך חוברת זו, אני אנסה לתת הסברים פשוטים וברורים ככל האפשר אודות הצפוי לך בתקופת האימונים הראשונה. אם יעלו בלבך שאלות ותהיות, אפשר תמיד לפנות ישירות אלי או אל כל שאר המתאמנות והמתאמנים.
בהצלחה ובהנאה בדרך האייקידו,
זאב ארליך.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה