יום שני, 29 באוקטובר 2012

הכנה לקיו חמש באייקידו

לקראת קיוּ חמש - השלב הראשון באייקידו, אנו עורכים הכירות עם הנושאים הבסיסיים הבאים:

  1. האטיקט הראשוני של האייקידו - קידה, ישיבה וקימה, לבוש נכון של בגד האימונים (הקֶייקוֹגִי).
  2. מילים יפניות שמשמשות אותנו באופן קבוע.
  3. עקרונות בסיסיים באייקידו: פוּקוּשִיקִי קוֹקיוּ (נשימת בטן), מֶסֶן / מֶטסוּקֶה (מבט רחב), יציבה, אָווָאסֶה (השתלבות/התאמה) , חיבור דינאמי (לא סטאטי) אל הקרקע וחיבור דינאמי עם בן הזוג, טֶה גָטָאנָה (זרוע בצורת חרב), הָארָה (בטן), וצ'וּשִין (מרכז). 
  4. עבודת רגליים בסיסית: אוֹקוּרִי אָשִי (רגל קדמית מתקדמת ראשונה), אָיוּמִי אָשִי (רגל אחורית מתקדמת ועושה צעד שלם), שִיקוֹ (הליכת ברכיים).
  5. תנועות גוף בסיסיות: אִירִימִי (כניסה והתקדמות עם הגוף) וטֶנקָאן (שינוי כיוון).
  6. אוּקֶמִי: תגובת הגוף כאשר מבצעים עלינו טכניקה, נפילות וגלגולים לכיוונים שונים.
  7. ארבע טכניקות ראשונות: אִיקיוֹ (ריתוק עם זרוע ישרה), אִירִימִי נָאגֶה (הטלה על ידי התקדמות וכניסה עם הגוף), שִיהוֹ נָאגֶה (הטלה לארבעה כיוונים), סוּוָארִי ווָאזָה קוֹקיוּ הוֹ (תרגול שילוב תנועה ונשימה בישיבה).

בוודאי תגלו עניין ותמצאו תועלת באוסף הסרטונים הקצרים שכאן, ואני משער שצפיה בהם יכולה לתרום להבנת עקרונות האייקידו הבסיסיים. אשמח לענות על כל שאלה, ובינתיים, מתחת לכל סרטון תוכלו להיעזר בתרגום מתומצת מיפנית לעברית. 

כיצד להתישב בסֶייזָה וכיצד לעבור לעמידה: בהתאם לרוח ולעקרונות האייקידו, הקימה והישיבה צריכות להיעשות ללא תנועות מיותרות. כאשר קמים מסֶייזָה (ישיבה על הברכיים), יש לעבור תחילה מישיבה על גב גף הרגל אל ישיבה על כריות כף הרגל. לאחר מכן קמים עם גו ישר. גם בישיבה, יש להקפיד על מצב ביניים זה בו אנו יושבים על כריות כף הרגל, ולאחר מכן לעבור לישיבה על גב כף הרגל.


רֶיי (קידה): בזמן ביצוע קידה, יש להקפיד על גב ועורף ישרים. שִׁיקוֹ - הליכת ברכיים: שִׁיקוֹ מוגדרת כטָאִי סָבָּאקִי (תנועת התחמקות מהתקפה / תנועת השתלבות עם התקפה) שמבוצע על הברכיים. 
膝 שִׁי - ברכיים.
行 קוֹ - הליכה.
בעת הליכת שיקו, יש להתקדם בצעדים קטנים על כריות כף הרגל, ולהוריד את הברך המתקדמת אל הטטאמי רק לאחר שהגוף נשען על העקבים. על הברך לגעת בטטאמי ברכּוּת, ומבלי שנעביר אליה את משקל הגוף. כך ימנע נזק מצטבר, ונוכל לשמור על יציבה שתאפשר לנו לנוע במהירות, להפנות את הגוף, ולהגיב בזריזות וביציבות להתקפה מכל כיוון שהוא. יש להקפיד על גו וראש זקופים, ועל הידיים להיות מונחות על הירכיים.
ישיבת סייזה והליכת שיקו דורשות מרוב המתאמנים החדשים הגמשה של מפרקי אצבעות הרגליים והקרסוליים, דבר שמשפר במידה רבה את חיוניות התנועה ואת בריאות הגוף. הגמשה בריאה ויעילה של מפרקי הגוף, תתאפשר רק תוך הקפדה על הימנעות מאימון ייתר. כמו כן, יש להקפיד לתרגל תמיד על משטח רך, ולא להתעלם מכאבים. אימון נכון והדרגתי, יאפשר למתאמן לרכוש תוך כמה חודשים הרגלי תנועה בריאים ונכונים, ויכולת לנוע בזריזות לכל כיוון שהוא בהליכת שיקו.קָמָאֶה (מוכנות / עמידת מוצא): עמידת המוצא של האייקידו נקראת הָאנְמִי (חצי גוף). קמאה עם רגל שמאל לפנים נקראת הִידָארִי הָאנְמִי. קמאה עם רגל ימין לפנים נקראת מִיגִי הָאנְמִי. המרווח בין כפות הרגליים צריך להיות ברוחב הכתפיים. על מרכז הכובד להיות מעל לנקודת האמצע שבין כפות הרגליים. הפנים, הבטן, הברכיים ואצבעות כף הרגל הקדמית לכוון אל בן הזוג שלנו. המבט צריך להקיף את כל הגוף של בן הזוג שלנו וכן את הסביבה. עמידה זה מול זה עם אותה רגל לפנים נקראת אָיי הָאנְמִי. עמידה זה מול זה עם רגל קדמית שונה נקראת גְיָקוּ הָאנְמִי.


אוֹקוּרִי אָשִי (רגל קדמית מתקדמת ראשונה): הגוף כולו מתקדם מבלי להחליף רגליים - כף הרגל הקדמית מחליקה קדימה על כרית כף הרגל, וכף הרגל האחורית מצטרפת לתנועה. יש לשים לב שבסיום הרגליים יהיו במצב של הָאנְמִי. אם הרגל האחורית נותרת זמן רב מדי מאחור, היציבות נפגעת ולכן יש לשים לב לשמירה על שיווי משקל ותנועה חלקה ומתוזמנת.


אָיוּמִי אָשִי (צעד מלא קדימה): לפני ההתקדמות, יש להפנות מעט הצידה את כף הרגל הקדמית ואז להחליק את כף הרגל האחורית על כרית כף הרגל ולבצע צעד שלם קדימה. בסיום ההתקדמות, יש להפנות הצידה את כף הרגל האחורית כך שנשוב לעמידת הָאנְמִי. בזמן ההתקדמות, יש לשמור על יציבה ועל היציבות, וכן על תנועה סביב ציר. 


טֶנְקָאן (החלפת כיוון תוך שימוש ברגל הקדמית כציר לתנועת הגוף): טנקאן מאפשר לנו להשתלב עם תנועת התוקף, ולנתב ולהזרים את כוחו. אוּקֶה (התוקף) אוחז בפרק כף היד של טוֹרִי (מבצע הטכניקה). טורי מתקדם אל צידו,  החיצוני של אוקה, מפנה את גופו ומבצע צעד דינאמי לאחור. יש לשים לב להתחלה ולסיום בעמידת הָאנְמִי וכן לשמור על יציבות. אם נשמור על מרפקים ופרקי כפות ידיים משוחררים, נוכל להזרים את כוחו של התוקף. שיווי המשקל שלנו יישמר בעזרת הימנעות מנוקשות בברכיים שלנו. 


אוּשִירוֹ אוּקֶמִי / קוֹהוֹ אוּקֶמִי - גלגול לאחור / נפילה לאחור: הנפילה מתבצעת לאחר הנמכה של הגוף. ראשית יש ליפול על גב כף הרגל, להמשיך אל הירך וצידה של הברך, ולאחר מכן המותן והגב המעוגלים ממשיכים את התנועה תוך הצמדת הסנטר על החזה בכדי למנוע פגיעה של הראש בארץ. מתאמנים מתחילים צריכים להיזהר במיוחד מפגיעת ראשם בארץ. בכדי להתגלגל גלגול שלם לאחור, יש להמשיך את תנועת הנפילה מהמותן אל עבר צידה האחורי של הכתף הנגדית, ולקום בתנועה אחת חלקה לעמידת הָאנְמִי.


מָאֶה אוּקֶמִי - גלגול לפנים: גלגול לפנים מגן על הגוף שלנו כאשר אנו נופלים קדימה. מעמידת הָאנְמִי, יש לאפשר לברך הקדמית תנועה חופשית, ליצור בעזרת הידיים שלנו צורה עגולה, ולהתגלגל לאורך צידה החיצוני של הזרוע ושל הכתף. בסיום הגלגול יש להיות מוכנים לתנועה הבאה.

קִיהוֹן ווָאזָה (טכניקות בסיסיות) לקיוּ חמש - ההדגמות הן של ראש אָייקִיקָאי - דוֹשוּ מוֹרִיטֶרוּ אוּאֶשִיבָּה:


שוֹמֶן אוּצִ'י אִיקיוֹ אוֹמוֹטֶה (איקיו חזיתי)


שוֹמֶן אוּצִ'י אִיקְיוֹ אוּרָה (איקיו אחורי)


שוֹמֶן אוּצִ'י אִירִימִי נָאגֶה


קָטָטֶה דוֹרִי שִיהוֹ נָאגֶה אוֹמוֹטֶה - שִיהוֹ נָאגֶה חזיתיקָטָטֶה דוֹרִי שִיהוֹ נָאגֶה אוּרָה - שיהו נאגה אחורי


סוּוָארִי ווָאזָה קוֹקיוּ הוֹ


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה