יום רביעי, 14 בנובמבר 2012

הסבר קצר אודות בגד האימונים

תחילת הדרך: בשיעורי האייקידו הראשונים, אפשר להתאמן בביגוד נוח - חולצה עם שרוולים וצווארון רגיל (לא גופיות וחולצות עם מחשוף), ומכנסיים רחבים וארוכים. ישנם מקומות בהם יש ללבוש בגדי אייקידו החל מהשיעור הראשון, ולכן רצוי לשאול את המורה לגבי כללי הלבוש.

קֶייקוֹגִי (קֶייקוֹ-אימון, גִי-בגד): לחליפת האימון של האייקידו מספר שמות. היא נקראת קֶייקוֹגִי, אָייקִידוֹגִי, דוֹגִי, ומחוץ ליפן לעיתים בקיצור - גִי. זהו בגד עשוי מכותנה לבנה ומעט עבה. הקייקוגי מגן על הגוף שלנו, והוא חזק דיו לשמש אותנו בטכניקות בהן אוחזים בשולי הבגד. אנחנו דואגים לכבס אותו מדי אימון או שניים. אם נמהר להוציאו מתיק הציוד שלנו ולאווררו, גם בשיעור הבא נדיף ריח נעים.

אנחנו מתאמנים בביגוד לבן ונקי, ולובשים אותו באופן אחיד: דש שמאל מעל דש ימין, ובמידה המותאמת למידות הגוף שלנו. בגד אימונים במידה לא נכונה, עשוי לחשוף את החזה ואת הבטן, ולכן במקרה כזה יש ללבוש מתחתיו חולצת טי-שירט לבנה. את זעת האימון אנחנו לא מוחים באמצעות השרוולים, אלא בעזרת מגבת קטנה שנהוג לשאת עימנו או להניח על הכפכפים שלנו שממתינים לנו בשולי משטח הטָטָאמִי. את האוֹבִּי נהוג לקשור בקשר מיוחד ויפה שמשאיר את קצוות החגורה באורך שווה. בין האימונים, הקייקוגי מקופל יפה או תלוי לאיוורור.

הבגד של הדרך: אחד השמות של הקייקוגי הוא דוֹגִי, ומשמעותו היא הבגד של הדרך (דוֹ-דרך, גִי-בגד). התיחסותנו אל בגד האימונים, היא כהתיחסותנו אל הדרך - אנחנו שומרים עליו נקי, ישר ומסודר כפי שאנו רוצים גם להתפתח. קייקוגי נקי שמדיף ריח נעים הוא אות לכבוד לזולת וכבוד לאמנות אותה אנו לומדים.

רכישת קייקוגי: כאשר קונים קייקוגי חדש, יש לזכור שהוא מתכווץ מאוד בכביסות הראשונות ובייחוד בכביסה בטמפרטורה גבוהה. לכן יש לוודא שכאשר אנו מודדים אותו לראשונה, שהוא יהיה גדול עלינו בצורה ניכרת. אם השרוולים של קייקוגי חדש מגיעים עד לאצבעות, לאחר כמה כביסות הם יהיו באורך הנכון והם יהיו גבוהים מעט מפרק כף היד.

מכנסי הָקָאמָה: החל מחגורה שחורה, אנחנו לובשים מעל למכנסי הקייקוגי מכנסיים נוספים ורחבים בצבע שחור או כחול כהה. מכנסיים מסורתיים אלו נקראים הָקָאמָה. בהתאם לכללי הדוג'ו בו אנו מתאמנים, ישנם מקומות בהם נשים לובשות הקאמה גם לפני חגורה שחורה.

2 comments: