יום ראשון, 4 בנובמבר 2012

בשורה ישרה של סמפאי וקוהאי

בשורה ישרה של סמפאי וקוהאי
© כל הזכויות שמורות - זאב ארליך 2014

המפגש הראשון שלנו עם רעיון ה"סֶמְפָּאִי-קוֹהָאִי" הוא כאשר יושבים בשורה ישרה בתחילת כל אימון בדוֹג'וֹ (אולם האימונים). הוותיקים יושבים ראשונים בשורה בצד הקרוב לכניסה לדוג'ו, ואחריהם, לפי סדר של וותק ודרגה, המתחילים ביותר יושבים בצידה השני של השורה.


הסיבה לכך היא לא כבוד או מסורת, אלא מתן אפשרות לוותיקים יותר לשבת קרוב לכניסה, ממנה עשוי לבוא אורח. הוותיקים מכירים את "הנפשות הפועלות" ויודעים לזהות האם האורח הוא פנים חדשות, או מישהו שכבר מכיר את הדוג'ו. כך הוותיקים יוכלו לגשת אליו ולקבל את פניו כראוי. בתקופות אחרות ובמקומות אחרים, אותו אורח עלול היה להיות אדם בעל כוונות שליליות, ואז בהתאם, תפקידו של הסמפאי היה להתמודד עם אותו מבקר בלתי קרוי, ולהגן על הקוהאי.


בהתאם, נהוג להציב את כלי הנשק של הדוג'ו הרחק מהכניסה. בימים עברו, כאשר פורעי חוק נכנסו אל הדוג'ו בכדי לפגוע ולהרוס, הסמפאי מיהרו להתמודד איתם גם בידיים ריקות, זאת בזכות הוותק והמיומנות שלהם, בעוד שהקוהאי יכלו גשת אל צידו האחר של הדוג'ו, ליטול בזריזות כלי נשק וללכת לסייע לסמפאי. לשמחתנו, ברוב המקומות בתקופתנו המודרנית אין צורך עוד לחשוב על כך, אך טוב שנדע מהיכן הגיע המנהג, ושלמען אורחים קרואים נסתדר על פי סדר סמפאי וקוהאי.

הסתדרות בשורה לפי וותק ודרגה מאפשרת למתאמנים החדשים להבין בבירור מממי רצוי שיקבלו דוגמה והשראה. השורה הישרה בה אף אחד לא בולט ואף אחד אינו נחבא, מסמלת את הרעיון שלמרות הבדלי הוותק והדרגה, כולם שווים בזכותם וברצונם ללמוד ולהתקדם ביחד. למרות שישנם סמפאי וקוהאי, כולם בסופו של דבר שווים במקומם כתלמידים וכקבוצה שפועלת יחדיו במטרה ללמוד זה בעזרת זה, להתקדם כיחיד, כקבוצה, כדוג'ו ולמען הדורות הבאים שיהנו משימור ומהתפתחות אמנות הלחימה שלנו.

בתרבות ובחברה היפנית, סמפאי וקוהאי הם צמד מילים שמתארות את מקומו של כל מתאמן ביחס לחבריו, בדומה להיררכיה משפחתית של אחים צעירים וגדולים, אפילו בין תאומים שנולדו האחד לפני השני. שיטת ה"סמפאי קוהאי" נהוגה ביפן לא רק בדוג'ו, אלא גם במסגרות ספורטיביות, חברתיות, עיסקיות ועוד. "סנפאי" 先輩 הוא הוותיק או הבכיר יותר, בעוד שה"קוהאי" 後輩 הוא הזוטר או הוותיק פחות. חשוב ששיטת הסמפאי-קוהאי תפעל למען ההתפתחות ההדדית בצורה צנועה ומכבדת.

4 תגובות:

 1. הי. תודה על המידע. מהו המנהג כאשר מספר המתאמנים גדול מכדי להכנס כולם בשורה אחת?

  השבמחק
  תשובות
  1. בכל שורה שנוספת, שוב מסתדרים בסדר עולה :)

   מחק
 2. זאב שלום. טור מעולה. תודה. ,
  בקשה / הצעה : לכנוס יחד את טורי "האתיקט בדוג'ו" לספרייה אחת בבלוג, ואז יהיה קל למצוא ולעבור על כולם... טוב לצעירים וזקנים גם יחד...
  עדו

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה רבה עדו יקר,
   בספר שיצא לאור בקרוב (עריכת המילון שבו טיפה מעכבת) יש פרק מקיף מאוד בנושאי האטיקט.
   לגבי ריכוז רשומות אטיקט - רעיון טוב.
   להית׳ בשורת המתאמנים,
   זאב.

   מחק