יום ראשון, 18 בנובמבר 2012

הסבר קצר אודות אייקיקאי


אִייֶמוֹטוֹ - אמנות שעוברת בירושה משפחתית: כנהוג ביפן, אמנויות ואסכולות נשמרות במשך דורות רבים בזכות העברת תפקיד ראש השיטה בתוך המשפחה מדור לדור. גישה זו שהוכיחה את עצמה נקראת אִייֶמוֹטוֹ, ואכן, אמנויות יפניות רבות ממשיכות להתקיים מאות רבות של שנים עד עצם היום הזה, בשאיפה שיתקיימו גם בדורות הבאים. אחד הדברים המעניינים והיפים בגישה זו, הוא שלעיתים ראש השיטה החדש הוא צעיר וחסר נסיון לעומת מורים וותיקים רבים, אך הם תומכים בו ומסייעים ככל האפשר בהעברת האמנות לדורות הבאים. 


או-סנסיי מייסד האייקידו
אמנות חיה שהולכת ומתפתחת: או-סנסיי המשיך לפתח את האייקידו כל ימי חייו, כאילו עמל על יצירת אמנות שממדיה הולכים וגדלים ושאין לה סיום. עוד בימי חייו, תלמידים רבים של או-סנסיי הפכו למורים שהקדישו את עצמם לחלוטין לאייקידו ולהגשמת חזונו - שהאייקידו יהפוך לגשר בין תרבויות. תלמידיו המוכשרים ביותר נשלחו על ידו לעיתים בחוסר כל לחיות ולפתוח דוג'ו במקומות רבים ברחבי יפן ואף מחוץ ליפן. מורים יפניים קיבלו על עצמם למען האייקידו, מעבר לארץ זרה, רובם ללא ידע בשפות זרות, ולמרות כל הקשיים, כולם הצליחו באופן מרשים.


שלושה דורות של ראשי אירגון האייקידו העולמי: המורים המוכשרים שהמשיכו את דרכו של המייסד התארגנו באירגון אייקידו בינלאומי שנקרא אָייקִיקָאי. המרכז הראשי של אייקיקאי נמצא בדוג'ו שוקק חיים, פשוט למראה וכמעט ספרטאני, שהוקם על ידי המייסד וביוזמת בנו בטוקיו בירת יפן. לאחר שאו-סנסיי הלך לעולמו בשנת 1969, בנו המשיך את דרכו ותרם רבות לסידור הטכניקות ועקרונות האייקידו לכדי מבנה בסיסי שמאפשר שפה טכנית משותפת בין מתאמני האייקידו בעולם כולו. אם כן, הודות לדוֹשוּ השני קִישׁוֹמָארוּ אוּאֶּּשִׁיבָּה (דושו הוא כינוי לעומד בראש השיטה), האייקידו כיום נלמד באופן ברור, לפי חלוקה לשלבים ודרגות, ובפיקוח אירגון האייקידו העולמי. העומד כיום בראש אירגון אייקיקאי הוא הדוֹשׁוּ השלישי - דושו מוֹרִיטֶרוּ אוּאֶּּשִׁיבָּה. הנין של המייסד (מִיצוּטֶרוּ אוּאֶשִׁיבָּה) מתאמן כיום מלמד, ומתכונן לתפקידו העתידי, בתקווה שיירש אותו בעוד שנים רבות ככל האפשר.

הדוג'ו שלנו גאה להיות חבר באירגון אייקיקאי, ואנחנו מקווים שנוכל למלא את חלקנו ולהתאמן בצורה הטובה ביותר שתאפשר לאייקידו להמשיך ולהתפתח.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה