יום שישי, 9 בנובמבר 2012

מה זה דוג'ו?


© כל הזכויות שמורות  - זאב ארליך 2012


המושג היפני "דוֹג'וֹ", מתאר מקום אשר בו מתאמנים לשם התפתחות. ההגדרה של המושג "התפתחות" שונה בהתאם לגישה של המתאמנים והמורים: התפתחות רוחנית, נפשית, גוף-נפש, פסיכולוגית, ועוד.


כאשר כוחות הכיבוש האמריקאים נכנסו ליפן עם כניעתה במלחמת העולם השניה, הם ראו את היפנים הולכים למקדשים, קדים מול המקדש, נושאים תפילה, ומתיחסים בהדרת כבוד אל נזירים ואל כהני דת. היו חיילים אמריקאים שסברו שבתוך המקדש יש אוצר. הם נכנסו בנעליהם אל המקדשים בגסות רוח, ובחוסר כבוד אל מנהגי המקום, ניגשו אל הבמה שניצבה במרכז המקדש, הסירו את הבד המכסה את ה"אוצר", ולאכזבתם, כל שהם מצאו שם, היה ראי. ראי אשר בו השתקפו פניהם.


ראי זה, הוא מה שהאִימוּן, המורה, והדוג'ו אמורים להיות עבור התלמיד. לא ראי שקר שמחמיא ומיפה את שהוא משקף, וגם לא ראי שזועק בבוטות וחושף את הפגמים בצורה מביישת. פשוט ראי שמאפשר למתאמן להתבונן בעצמו ולהתמודד עם עצמו תחת הדרכה כנה. 
עבורי, המורה והדוג'ו הם סוג שלי ראי שכזה. וראי זה לדעתי, הוא אוצר בלום, במידה ונשכיל להיעזר בו.

דוג'ו הוא מקום בו תלמיד לומד ממורה. לימוד בדוג'ו הוא חסר פשרות ונאמן לדרך שפולסה על ידי דורות רבים של מורים. הקיום העתידי של הדרך, מובטח בזכות הכשרון, הנאמנות והערכים של המתאמנים במקביל לאימונים רבים בדוג'ו.


הגדרת המושג "דוג'ו" מבחינה מילולית, היא "דרך" (דו) ו"מקום" (ג'ו). ביפן, לא רק בתי ספר לאמנויות לחימה נקראים דוג'ו, אלא גם מקומות בהם לומדים אמנויות גוף-נפש אחרות. היכל המדיטציה במנזרי זן נקרא אף הוא דוג'ו, ומבחינה היסטורית, זהו גם מקור היפני למושג. בעבר הרחוק, המושג דוג'ו התייחס אך ורק אל היכל המדיטציה, ורק לאחר מכן הוא אומץ כשם כללי למקום האימון בבּוּדוֹ (אמנויות הלחימה של יפן) - זאת כאשר האימון באמנויות לחימה הלך ונתפס לא רק כאימון ללחימה, אלא גם כאימון להתפתחות רוחנית. 


בּוֹדְהִימָנדָלָה
המקור העתיק ביותר של המושג "דוג'ו" הוא בבודהיזם עתיק בשפה ההודית העתיקה פָּאלִי, בה הוא נקרא בּוֹדְהִימָנדָלָה. הפירוש הוא "מקום ההארה", שכן הוא מתייחס אל המקום, אשר בו על פי האגדה, בודהא הגיע להארה רוחנית - תחת עץ הבּוֹדְהִי. עם הגעת הבודהיזם מהודו לסין לפני למעלה מאלף חמש מאות שנה, המושג "בּוֹדְהִימָנדָלָה" תורגם לסינית ל:"菩提道場". שתי הסימניות האחרונות הן "道場" - דוג'ו ביפנית או dàochǎng בסינית.

אין תגובות:

פרסום תגובה