יום שני, 31 בדצמבר 2012

מהות המבחנים באייקידו

審査 שִׁינְסָה - מבט על עצמך
המושג "שִׁינְסָה" מתאר מבחן באמנויות לחימה, אך לפני שאנו נזכרים בחלחלה במבחנים מאוסים שנאלצנו להתנסות בהם במסגרת מערכת החינוך, חשוב שנבין את ייחודיותו של המבחן באייקידו, בו אנו מתיחסים אל המילה "מבחן" על פי המשמעות המקורית שלה - התבוננות מעמיקה ויסודית על מנת לאמוד את ערכו או את יכולותיו של האובייקט. המבחן באייקידו הוא מעין טקס בו הדוג`ו כולו מתבונן בתלמיד אשר התקדם עד כה בזכות עצמו אך גם בזכות כל מתאמן ומתאמנת, כל מדריך ומדריכה שהתאמנו עימו. כאשר תלמיד נבחן, הדוג`ו כולו עומד למבחן, תהליך הפיכת התלמיד לאמן הוא גם תהליך התפתחותו של הדוג`ו כולו.

שִׁינסָה אם כן, הוא מעמד טקסי, בו אנו נדרשים להדגים את היכולת שלנו בפני המורה ובפני חברינו לקבוצה. אחת ממטרות השינסה היא קבלת נקודת מבט חדשה, וכן גילוי והפגנת אחריות על תהליך הלימוד שלנו. רגעי המבחן, הם כהתבוננות אמן ממרחק מה, על עבודת האמנות שלו. התנתקות רגעית מהיצירה, מבט מנקודת מבט חדשה, וחזרה בצעד בטוח אל מלאכת היצירה, בלב מלא השראה.
שלב אחר שלב
כמקובל בשיטות מסורתיות, תקופת לימודיו של החניך מחולקת למספר שלבים במסעו שהחל בהצטרפותו אל הדוג`ו בדרכו להפוך לאמן. על המורה מוטלת אחריות להבהיר למתאמן את המצופה ממנו בכל שלב ושלב. כאשר תלמיד ניגש למבחן, עליו להקדיש לאמנותו זמן רב מעבר לשעות שיגרת האימונים. תהליך ההתכוננות אל המבחן, מלמד אותנו ליטול אחריות ויוזמה, לעזור ולהיעזר זה בזה, ולהפסיק להסתמך רק על הנלמד בשיעורים השגרתיים.

אאת המבחן אפשר לעבור בהצלחה רבה, לעבור אותו באכזבה רבה, ולעיתים אף להיכשל. תהיה התוצאה אשר תהיה, עליך להודות לאחר המבחן מקרב לב לפרטרים שלך למבחן, לאלו שסייעו לך להתכונן וכן למורה שבחן אותך ולא לעשות עניין מכשלון או מהצלחה.

לא הכישלון או ההצלחה יקדמו אותך, אלא התובנות בהן זכית, הודות להכנות למבחן ולמבחן עצמו. 

הכנה למבחן

ארבע "מילות הקסם" להכנה לשינסה:
סימולציה: סימולציה של המבחן במלואו. יש להכין את רשימת הטכניקות הנדרשות למבחן, ומדי כמה שיעורים לבקש ממתאמן וותיק יותר לצפות בך מבצע את המבחן כולו כאילו היה זה מבחן אמיתי. לאחר מכן בקש מהמתאמן הוותיק לתת לך ביקורת.


תירגול: תירגול, הבנה ולמידה של הטכניקות או העקרונות בהם נתקלת בקושי בזמן הסימולציה. עבודה על הדברים אשר עליהם העירו לך בסימולציה. בנוסף לאימון בדוג`ו, אני ממליץ בחום על תירגול לבד בבית מול פרטנר דמיוני, וכן תירגול בדמיון.


הדרכה: הדרכה של וותיקים ממך. המתאמנים הוותיקים שמחים לסייע, לענות על כל שאלה ולהתאמן ביחד. ההכנה למבחן עוזרת לדוג`ו כולו להתקדם - לניגשים למבחנים, וכמובן גם לכל אלו שמסייעים להם ומתמודדים שוב עם העקרונות הבסיסיים ביותר של האמנות שלנו.


זמן: השקעת זמן. אני ממליץ לגשת למבחן רק לאחר שהצלחת לבצע מספר סימולציות של המבחן מבלי להזדקק לעצירה ולמחשבה, ועם חוות דעת חיובית מצד מישהו וותיק ממך. כמו כן, אני ממליץ להשתדל להגביר את מספר האימונים ולהפיק את המייטב מכל אימון ואימון.
לאחר המבחן, חשוב להפיק לקחים ולרשום לעצמנו במפורט היכן שגינו ועל מה עלינו להתאמן לקראת השלב הבא.

"בקש סטירת לחי!אם תראה למישהו יצירה שלך ותשאל אותו לדעתו, הוא בוודאי יגיד לך שזה נראה טוב כי הוא לא רוצה לפגוע בך.בפעם הבאה, במקום לשאול האם זה בסדר, שאל מה לא בסדר.אולי לא יגידו לך מה שאתה רוצה לשמוע, אך יש סיכוי שתשמע ביקורת כנה.האמת כואבת, אך בטווח הארוך היא עדיפה על טפיחה על השכם." פּוֹל אָרדֶן

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה