יום שני, 21 בינואר 2013

כלי הנשק באייקידו (נסיבות מקלות)

לאחוז בחרב ובחכמת יפן
האימון באייקידו נעשה ברובו בידיים ריקות, אך חלקו משלב תירגול עם כלי נשק יפניים מסורתיים:
בּוֹקֶן - חרב עץ בצורת קָטָאנָה (חרב סמוּראי)
ג'וֹ - מקל באורך של כ 130 ס"מ
טָנטוֹ - פגיון עץ באורך של כשלושים ס"מ.

בהתאם לנושא האימון, התירגול בכלי נשק אלו נעשה לבד, בזוגות, מול מספר תוקפים, וכן בהתמודדות בידיים ריקות מול איום והתקפה בכלי נשק. כשאנו אוחזים בכלי נשק או עומדים מולם בידיים ריקות, מתאפשר לנו להבין דברים חדשים, וכן ללמוד, ללטש ולהפנים נושאי אימון רבים ברובד הטכני והרוחני של האייקידו ושל אמנויות הלחימה הקלאסיות של יפן.מקורות האייקידו
אמנויות הלחימה הקלאסיות של יפן התפתחו במשך דורות רבים על ידי אצולת יפן - לוחמי מעמד הסמוּראי. האימונים בחרב, בחנית, בפגיון ובכלי נשק נוספים היו קפדניים וקשים. במקביל לאימונים עם נשק, נלמדו גם דרכי התמודדות בידיים ריקות, שהתבססו ברובן על עקרונות תנועתיים עם חרב ועם כלי נשק נוספים.
אמנות האייקידו נובעת מאמנויות לחימה עתיקות אלו.

מייסד האייקידו עם מניפה בידו מתמודד מול התקפת ג'ו.
מייסד האייקידו נהג להדגים את האייקידו שלו לעיתים בעזרת כלי נשק נוספים כגון בּוֹ (מקל באורך של כ180 ס"מ), ג'וּקֶן (רובה מכודן עשוי עץ), וטֶסֶן (מניפת קרב). 

החרב והרוח מלמדות זו את זו
 המייסד מדגים ג'וֹדָאן קָמָאֶה עם חרב
סמוראים מפורסמים רבים קיימו דיאלוג עם אנשי רוח ביפן, ולמדו זה מתובנותיו של זה. לוחמים מהוללים רבים פנו אל נזירים חכמי זן, לקבלת עצה וכיוון רוחני לאימון שלהם. רבים מכתביהם תורגמו לאנגלית ולשפות נוספות. אמני לחימה בכל התקופות, כמו גם מייסד האייקידו ומורים ומתאמנים רבים פונים אל כתבים עתיקים אלו בכדי להבין את מהות האימון בחרב ואת החיבור המפרה שבין אימונים באמנות לחימה לבין תירגול רוחני ושיפור אישי וחברתי. אחדים מכתבים אלו הם ספרו של מִיָאמוֹטוֹ מוּסָאשִׁי - ספר חמש הטבעות, מכתבו של נזיר הזן טָקוּאָן אל אמן החרב יָאגיוּ, כתביו של יָמָאוֹקָה טֶשׁוּ, ועוד.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה