יום שבת, 26 בינואר 2013

ננסו - ריפוי הגוף והנפש של הקואין והקויו

אחד הזכרונות המיוחדים שיש לי מהשנים בהן התאמנתי בדוג'ו בקיוֹטוֹ, הוא התחושה המיוחדת בדקות האחרונות של כל אימון. נהגנו לסיים תמיד בתרגיל נשימה והירגעות עתיק ומיוחד בשם נָנסוֹ. תרגול ננסו מסייע לנו להרגיע את הגוף ואת הנפש, ומסופר שהוא מאפשר לרפא מכאובים, פגיעות וקשיים גופניים ונפשיים. אני סבור שפרק זה בספר, מתאר את הנהוג בעיקר בדוג'ו שלנו שכמובן אימץ אותו בחום, אך יהיה נהדר, אם מתאמנים ומורים ינסו ויתנסו בננסו, ויהפכו אותו גם הם לחלק קבוע בסיום כל שיעור אייקידו. 


הקואין  1686-1768
לפני תיאור התרגיל והדרך בה הוא מבוצע, כדאי שנכיר את מקורו. לפני כשלוש מאות שנה, חי ביפן נזיר זן אשר לימים נעשה לאחר מחשובי וגדולי הזן-בודהיזם של יפן. שמו היה הָקוּאִין. התירגול במנזרי הזן של יפן מזמן לעיתים קשיים אדירים, והללו השפיעו על הקואין ששקע ביאוש ובדכאון ומצבו הלך והתדרדר. הוא רזה ונחלש, עד שהיה בסכנת חיים של ממש, וכמוצא אחרון המליצו לו לצאת להרי איזור שִׁירָאקָווָה הסמוכים לקיוטו ולחפש שם חכם מתבודד קשיש בשם הָקוּיוּ. בכוחותיו האחרונים יצא הקואין לדרכו, ובלב ההרים, במערה מבודדת, הוא מצא את האקויו אשר זיהה מייד את מחלתו של הקואין אותה כינה "מחלת זן". הוא יעץ לו לחדול מתרגול מדיטציית זן למשך תקופת מה, ובמקום זאת הינחה אותו להירגע ולתרגל מדי פעם תירגול שנקרא ננסו.

בספרו, מתעד הקואין את הנחיותיו של הקויו שלאחר מספר חודשי תרגול, הצילו אותו והשיבו לו את רוחו ואת כוחו שאיפשרו לו ברבות הימים להיות לאחד מגדולי המורים ומחשובי הזן בודהיזם של תקופתו.


במהלך התירגול העיניים עצומות, קצה הלשון צמוד אל תקרת הפה בסמוך לשיניים הקדמיות, הנשימה מתבצעת באופן הבא: 
שאיפה מהאף אל הבטן התחתונה למשך כארבע שניות.
עצירת הנשימה למשך כארבע שניות.
נשיפה דרך הפה למשך כארבע שניות.
עצירת הנשימה למשך כארבע שניות.

שמו המקורי של תרגיל זה הוא חוק ביצת השחף. נדמיין מכשף שחי לו בהרים ורקח תרופה, תרופת אלים. תרופה זו היא בדמות ביצת שחף שאותה הוא מכנה "ביצת ננסו". יש לה ריח מיסטי, ואם נשים אותה למשך זמן מה בגובה של סנטימטרים ספורים מעל לראש, החומר שבה יימס בחום הגוף, יעשה רך כמו חמאה ויזל כלפי מטה לאט לאט בדמיונך. יש לדמיין באופן יסודי ככל האפשר כיצד היא נספגת בכל חלק מגופנו. תרופת אלים זו, מטפטפת ונספגת בכל פינה בגולגולת ובמוח, מרטיבה ונספגת ברקות, בצוואר ובכתפיים, ודרך הזרועות והידיים עד קצות האצבעות. לאחר מכן היא ממשיכה להיספג באיטיות בחזה, בבטן, בראות, בלב, במעיים, בכבד ודרך כל האיברים הפנימיים בדרכה אל עמוד השדרה, הצלעות ועצם הזנב. הכל אט אט נרטב ונספג, ומשפיע לטובה על כל חלק ואיבר בגוף. הנוזל הדמיוני ממשיך במורד הגוף, וממיס ביחד עימו כל הסבל שבלב, התאוות, החומרניות, הכאב, החסימות, וחלקים נוקשים.

מרקחת שמימית זו נמסה ונספגת במורד הגוף אל עבר הירכיים ודרך הברכיים אל כפות הרגליים, שם היא נעצרת. אם נמשיך ונדמיין זאת, הגוף ייעשה רווי, ונוזל ינבע החוצה דרך קצות האצבעות של הידיים והרגליים. התרופה תציף אותנו כאילו נוצר סביבנו אגם, אשר מציף ומחמם אותנו וגואה עד שהוא מגיע לגובה הטבור.

בתרגיל זה, יש להשתמש בראיה באמצעות הרוח. לדברי הקואין, באמצעות אימונים בננסו, העיניים שלנו יראו את שלושת העולמות - העולם החומרי, עולם התאוות, והעולם בו לא קיים חומר. האף יריח ריח מיסטי, הגוף יוקף ברוח מיסטית, והגוף והנפש יזכו בהרמוניה. הגוף יתמלא באנרגיה ובחיוּת, הצער והסבל יימסו וייעלמו, העור יקבל ברק, והאיברים הפנימיים יפעלו בהרמוניה.
אם לא נחדל מלהתאמן, ואם נקדיש מדי יום מספר דקות ומספר פעמים לתירגול ננסו, נוכל לרפא עצמנו ממחלות ולזכות ברוח בעלת מעלות טובות.

בהתאם למסירותנו ולרצינותנו באימונים, התירגול יאפשר לנו להתקדם ולעלות ברמה, בהבנתו וביישומו.

לאחר שסיפרתי לחברי הטוב ג'ונת'ן 
(פרופסור לספרות אנגלית ומשורר נפלא) שחלק עימי מגורים ביפן אודות ננסו, הקואין והקויו, הוא הקדיש להם שיר מקסים זה:

The Wizard’s Egg
By Jonathan Brewer

The wizard’s egg
balanced on Hakuin’s head
will balance just as easily on yours if
you can hold still for the short spell necessary
to Imagine its shell-less shape melting into your
subtle self then flowing downwards through each
radiating center successively filled and drained of
the egg’s liquid light, until passing out through the
soles of your feet, to pool around your body, now
poised in the middle of a circular spreading tide
slowly rising back up towards your head, but
only as far as your naval - hold it there
for as long as you need to bathe
in the wizardry of Hakuin’s
healing light.

9/7/1997 KYOTO 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה