יום שבת, 14 בספטמבר 2013

הקדמה לספר "צעדים ראשונים בדרך האייקידו" מאת זאב ארליך

הקדמה

קְיָאקָה שׁוֹקוֹ    脚下照顧
האר את רגליךבעת כתיבת ספר זה, ניסיתי להביט דרך עיניים אשר צופות לראשונה באייקידו. שאלתי מתאמנות ומתאמנים אודות התהיות הראשונות שעלו בימי הלימוד הראשונים, ונזכרתי בהנאה באימונים הראשונים שלי אי שם ביפן בתחילת שנות התשעים... הנושאים אשר הספר עוסק בהם, מסודרים לפי סדר: החל מהדברים הראשונים שבהם מבחינים בעת המפגש הראשון עם האייקידו, לצד נושאי אימון ומושגים, על פי סדר הופעתם במהלך האימון.


דוגן זנג'י 1200-1253
דוֹגֶן - חכם יפני שחי לפני כשמונה מאות שנה אמר: "האר את כפות רגליך". אימרה זו מופיעה על לוח עץ באותיות יפות ומאירות עיניים בכניסה להיכל החשוב במקדש הזן החשוב ביותר ביפן. ניתן למצוא אותה גם במקומות רבים אחרים העוסקים באימון גוף ונפש.
ידע, הבנה ומודעות, מאפשרים לנו להפיק את המיטב במקום בו אנו עומדים, וברגע אותו אנו חווים. תקוותי היא שספר זה יאיר ויבהיר את משמעות המראות, המושגים והעקרונות כבר החל מהשיעורים הראשונים, כך שיתאפשר לך ליהנות מהמשמעויות החבויות ומחכמת העבר השזורה בכל שלבי הלימוד באייקידו.


קרוב לוודאי שהבחנת, כי לאורך משטח האימונים, מונחות באופן מסודר הנעלים שלנו. האימון מבוצע ברגלים יחפות, ואת הנעלים, נהוג בתרבות היפנית להניח באופן מסודר, בהנחה שמלבד מראה מסודר ואסטטיקה, יישור הנעלים "מישר" גם את התודעה, ומאפשר לנו להתחיל את האימון ברוח נכונה. התחלה טובה יכולה לתרום להמשך מוצלח.

שמי זאב ארליך, יליד רחובות (1968). בשנת 1992 נסעתי לעיר קיוטו שביפן, ושהיתי שם במשך שבע שנים לשם לימודי אייקידו ותרבות יפן. בשנת 1999, חזרתי לארץ, ופתחתי כאן בעיר הולדתי בית ספר לאייקידו ולתרבות ואמנויות יפן. אני חש בר מזל על שאני זוכה ללמד אייקידו למבוגרים ולילדים באימונים שמתקיימים מדי יום ביומו, ובכך לחלוק עימם את רוח האייקידו שוחרת השלום.

כתיבת ספר שכזה, היא מעשה יומרני, יהיר ונטול ענווה. במבוכת מה סיימתי את חלק הכתיבה והעיצוב, וכעת הספר עובר לידיים מקצועיות שיערכו אותו. במבוכה רבה אף יותר אעבירו בקרוב לדפוס, ולאחר מכן הוא יהיה מונח בידי אלו אשר יבקשו לעיין בו. הוא רחוק מלהיות מושלם או שלם.

אבל... אני עובד על כתיבתו למעלה מחמש שנים, ולקחתי את עצתו של חבר יקר ואדם שאני מעריך ואף מעריץ (מייק). הוא אמר לי: "אף פעם לא יהיה סוף למלאכת הכתיבה של הספר, אבל מתישהו צריך פשוט לעשות זאת. הוצא אותו לאור, ובהמשך, תוכל להוסיף ולשפר במהדורות הבאות שלו." לכן, אודה לך מקרב לב על הסבת תשומת ליבי לכל שאלה, תהיה או הצעה שיעלו בליבך בזמן קריאת ספר זה.

ברצוני להביע כאן הכרת תודה לאשתי היקרה מִיהוֹ שגדלה בעיר האמנויות קיוטו. הידע שלה, העומק וסקרנותה האינסופית, מאפשרים לי להיעזר בה ולהעמיק ביחד במסע משותף אל התרבות היפנית ואל מרחבי האייקידו.


בננו האהוב קָזוּקִי, נולד אל תוך עולם זה של דוג'ו, אמנויות, מורים אורחים מיפן, ואנשים נפלאים אשר הדרך מאפשרת לו להיות מוקף בהם. נפלא לראותו ניזון וגדל על קרקע פוריה זו.
ספר זה מוקדש לך קזוקי.תודתי העמוקה נתונה לכל חברי הנפלאים, לתלמידי ומורי.

קריאה מהנה.

זאב ארליך
מאסאטאקה דוג'ו

רחובות
ינואר 2014


הקלק/י כאן לקישור לדף הפייסבוק של הספר - לקבלת עדכונים, והודעה על צאתו לאור.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה