יום חמישי, 24 באוקטובר 2013

שוויים של עשרים שח׳ באייקידו

קראתי לאחרונה ספר נחמד מאוד שנכתב על ידי מורה יפני לאייקידו שמלמד כיום בארה״ב. הוא כתב אודות התועלת פֶּר דולר של התלמידים מהתשלום החודשי שלהם באייקידו.

הערה חשובה: כמובן שההתעסקות עם כסף שמוזכרת בהמשך מאמר זה נעשית בהומור וכדוגמא, ולא מתוך ראיית התלמיד כלקוח והתיחסות אל האייקידו כאל מוצר. משולש היחסים בין המתאמן, האמנות והמורה הוא הרבה יותר מורכב ועמוק.

הנה עיבוד לשפה העברית של מכתבו של הוֹנְמָה סנסיי:

מתאמן שמשלם 250 שח׳ לחודש יכול להגיע לשלושה אימונים בשבוע. בחישוב פשוט, אימון אחד עולה לו כעשרים שקלים. עלות של פיצה אישית טעימה, או בילוי חביב בבית קפה עם שתיה חמה וקרואסון (כולל טיפ).

הסיפוק מהשקעה קולינרית זו של 20 שח׳ הוא מיידי. הסועד נהנה מייד מהפיצה שלו, או מטעמו של המאפה הפריך לצד המשקה החם והטעים.

לעומת זאת, שיעור אייקידו הוא לא תמיד מהנה. לעיתים הוא קשה, מתסכל, ואף כואב. לעיתים מתאמנים עם מישהו מעצבן. לפעמים המורה מרגיז או שהוא לא מעניק תשומת לב מספקת, או שלהיפך, תשומת הלב שלו והדרישות שלו מוציאות אותנו מהכלים.

אם תחושות אלו הן אכן שליליות כפי שהן נשמעות, אזי דמי התשלום החודשיים (250 שח׳) הם הוצאה יקרה ומבוזבזת.

אך ככל שממשיכים ומתאמנים, מגלים שכל הדברים השליליים שהוזכרו כאן, נוצרים בעצם בתוך תוכך, ושאם יעלה בידך לשמור על רוגע, יהיה לך קל מאוד להתמודד עימם. גישה זו מעלה את ערכה של ההשקעה שלך. עם גישה נכונה, 250 השקלים שלך יכולים להיות בעלי ערך של 2500 שח׳ ואף 25000 שח׳.

זה תלוי רק בך האם 250 השקלים שהשקעת החודש באימונים, הם הפסד או רווח.

עד כאן מכתבו של הוֹנְמָה סנסיי.

בסיום כל אימון, אנו יושבים דקות ספורות להירגעות במדיטציה שנקראת נָנסוֹ. אם חווית תחושות שליליות כלשהן במשך האימון, כדאי לנסות ולהתרכז ככל האפשר בננסו, ולאפשר לתירגול מועיל זה להמיסן ולהחזיר את התחושה החיובית אל הלב. נוסיף לזה גם הכרת תודה לבבית עם חיוך לחבריך לאימון וגם לאלו שהיקשו עליך. בעיקר לאלו שהיקשו עליך. בקשיים אלו טמונה ההתקדמות האמיתית שלך. לי זה לרוב עוזר. אני ממליץ לנסות.

2 comments:

 1. שלום זאב,
  התרשמתי מהמאמר ומתובנותיו.
  (יכולתי להוסיף כהנה וכהנה, אך אין צורך. אומר רק שהאמור מצטרף להכרה שהשקעה באייקידו היא השקעה לטווח ארוך, ורק
  לאורך זמן ניתן להעריך מה יצא לנו (...) ממנו).
  בברכה -
  יעוד.
  וכמובן:
  מזל-טוב ליום הולדתך - עד מאה כעשרים!

  השבמחק
 2. הי זאב,
  אהבתי את הגישה ומאוד מזדהה עם הדרך. עבורי כל אימון ברחובות הוא חוויה ממלאת ומעצימה.

  שותף לדרך,

  רן

  נ.ב
  ואם פספסתי את יום הולדתך, אז מאחל מהלב רק דברים טובים והגשמה עצמית בכל תחום שתבחר. השאר אתה כברכה לאנשים שיוצא, יצא וייצא להכירך!!!

  השבמחק