יום שבת, 2 בנובמבר 2013

מָא - אמנות השקט

המושג היפני ״מָא״, הוא אחד מנושאי האימון החשובים באייקידו, באמנויות רבות ובתחומי רבים בחיים. כשחייתי ביפן, בחמש השנים הראשונות, לצד אימוני אייקידו, למדתי גם לנגן בכלי נגינה יפני מסורתי שנקרא שָׁקוּהָאצִ׳י. חליל הבמבוק הגדול, התירגול בו והלימוד מול מורה שדרשה ממני תמיד הרבה הרבה יותר ממה שהייתי מסוגל לבצע, העניקו לי שיעורים חשובים ותהליכים שמלווים אותי ומשפיעים על חיי ועל האייקידו שלי עד היום. אחד מהם הוא ההתיחסות והיישום של ״מא״.


נגן שָׁקוּהָאצִ׳י ונגן קוֹטוֹ

אם כן, מה הוא מא?

כאשר קוּמוֹאִי סנסיי לימדה אותי לנגן יצירה יפנית מסורתית, לצד לימוד התווים היפניים, היא ציינה בפני את חשיבותם של רגעי שקט והפוגה בתוך היצירה. היא הסבירה, שאורכם של רגעי שקט אלו, והאופן בו הם משתלבים בין הצלילים, משפיעים על ליבו של המאזין ומפיחים רוח חיים במנגינה.


תוים של חליל שקוהאצ׳י

ה"מָא" היפני הוא נושא שמעניין אותי במיוחד. הוא מתגלה בתחומים רבים בלחימה, בנגינה, בבישול, בציור, בעיצוב, במיומנויות חברתיות, בבריאות, ועוד ועוד. הבנה ויישום של עקרון ה״מא״, מבדילים בן הרצאה משעממת, לנאום מרתק. אשפי ״מא״, הם אנשי שיחה נפלאים, בזכות יכולתם לאזן בין הקשבה לדיבור. מיומני ה״מא״ הם נגנים שכל הרכב ג׳אז יחשוק בהם, שפים שהלקוחות יעמדו בתור בכדי לסעוד במסעדה שלהם, אדריכלים שמייטיבים להתאים כל חדר, חלל ומסדרון, לתפקידו ולמהותו ולאנשים שישתמשו בהם. בלחימה, תנועותיהם ומיקומם של המתאמנים שמבינים מעט ב״מא״, יהיו במקום הנכון ובזמן הנכון.

פירושו המילולי של המושג ״מא״ הוא מרווח. בהתאם לקונטקסט, משמעותו יכולה להיות חלל, מרחב, חדר, רגע של חוסר הגנה, שקט, ועוד.


מָא

בתיאטרון היפני העתיק "נוֹ", השחקנים מופיעים עם מסיכה, ונעים על הבמה בתנועתיות אצילית ומהפנטת לצלילים עתיקים של נגנים שנמצאים על הבמה, ועל פי סיפורים וכוריאוגפיה שנוצרו לפני מאות שנים. השחקן, לפני צאתו אל הבמה, שוהה למשך זמן מה מאחורי הקלעים בחדרון קטן. הוא לבוש בבגדים המסורתיים, ועל פניו כבר מונחת מסכת הנו שלו. למשך דקות ארוכות, הוא מביט בדמותו שמשתקפת במראה שנמצאת בחדרון. ההתבוננות המעמיקה, מאפשרת לו להיכנס אל הדמות ואל התפקיד. החדר הזה נקרא קָגָאמִי נוֹ מָא - חדר הראי.


תיאטרון נוֹ

בבתים יפניים רבים ובמקדשים, באחד החדרים יש גומחה בקיר, שמשמשת לתליית מגילה בה כתובת קליגרפיה יפה או ציור מסורתי. נהוג לעיתים להציב בה גם אגרטל צנוע עם ענף של צמח או שיח שמסמל את העונה. לגומחה זו קוראים טוֹקוֹנוֹ-מָא. לעיתים, בחדר כולו, אין קישוט מלבד היופי הצנוע שמוצג בטוקונו-מא.

"מא" מופיע גם כמרווח של שקט ביצירה מוזיקאלית ובקומפוזיציה בציור. "מה" הוא החלל הלבן הלא מצוייר, שמעניק איזון לאיזורים המצויירים על הדף.

בבישול יפני, נהוג לרוב להגיש את כל המנות ביחד בהרמוניה של צבעים וטעמים: מלוח, מתקתק, חריף, חמוץ, וחשוב לא פחות גם טעם נייטרלי - כמעט חסר טעם, במאכלים כגון אורז, פוּ או טוֹפוּ. האורז היפני מבושל ללא שמן ומלח. טעמו הוא טעם גרגרי האורז והמים בהם הוא בושל. הסועד המערבי עשוי להתאכזב מעט בגלותו שלטופו ולאורז טעם כמעט בלתי מורגש. יש ש״מקלקלים״ ומציפים אותם ברוטב סויה או בטעם שתלטן אחר, אך לאחר שמכירים את האמנות הבישול היפני, לומדים להינות לצד שלל הטעמים, גם מהאיזון שמעניקים הפריטים חסרי הטעם שמשמשים כ״מא״.כך בגנים יפניים, בקליגרפיה, בקדרות, באמנותם של משוררים, סופרים, קומיקאים, מורים, מנהלים, מורים...

מא מאפשר לנו להימנע מעומס עיצובי, הוא עוזר לנו לשמור על קשב, הוא מאזן בין רוגע לפעלתנות, ועוד.

מא הוא גם המרווח ששמתי כאן בין הפסקאות.

ברפואה יפנית מסורתית, המטפל לומד לשמור על מרווח נכון - מרווח גופני ונפשי בינו לבין המטופל. על המטפל לשמור על האיזון העדין אשר בין מועקה אותה מטופל עשוי להרגיש בשל חדירת ייתר לפרטיות שלו לבין תחושת הדאגה והאכפתיות החשובה, אותה מטפל טוב משרה ומטפח.

בסרטי קולנוע יפנים רבים, הבמאי אינו חושש לשלב בחלק מסצינות "שוטים" ארוכים בהם למראית עין לא קורה דבר. על המסך אמנם אין תנועה, אך הדבר מאפשר תנועה בליבו של הצופה. גם זה סוג של "מא". כיום, עם מגוון הערוצים בטלויזיה, תכניות רבות נמנעות מ״מא״, מתוך חשש שהצופה יאבד עניין לרגע, ויזפזפ לערוץ אחר. לעיתים שם טמון ההבדל בין תכנית איכותית לבין רעש להמונים.

באמנויות לחימה - המרווח בין הלוחמים נקרא "מָא אָיי", ואחד הנושאים החשובים באימון שלנו, הוא ללמוד את ה"מא איי" הנכון ואת השמירה עליו. בזמן קרב, נוצר לעיתים פתח בהגנה. פתח זה נקרא ביפנית "סוּקִי מָא" (מבוטא - סְקִימָא), והוא מהווה חלון הזדמנויות שנעלם כהרף עין. זו ההזדמנות בה הלוחם יכול לחדור את ההגנה של התוקף העומד מולו.טבעי גם לגלוש למחשבות אודות מערכות יחסים בהן ה"מא" הזה, הוא לעיתים אחד הגורמים המכריעים ביותר בכל הקשור לטיפוח הזוגיות. היכולת להעניק מרחב ובד בבד גם לשמור על זוגיות, היכולת לחיות ביחד בנוחות ובנינוחות וללא לחץ. המידה הנכונה בין הלבד והביחד...״מא״ הוא נושא חובק עולם. אימוני האייקידו מאפשרים לנו לעסוק בו בדוג׳ו ובהמשך גם להשפיע על יישומו בחיים.

לעיתים, דווקא ברגע של שקט, דווקא ברגע של "מא", מחלחלת אל הלב משמעותה ויופייה של היצירה, ואנו מתמלאים בהשראה ובהתרגשות.

שיהיה סוף שבוע נפלא. יום שבת הוא ה"מא" של ימי השבוע. בוקר של ציוץ ציפורים.

4 תגובות: