יום שבת, 16 בנובמבר 2013

ריבוי תוקפים באייקידו - מגוון שיטות הדרכה ותירגול


לפני שנים רבות צפיתי בהדגמה גדולה של חשובי המורים לאייקידו של איזור אוסאקה. לקראת סוף האירוע, אחד מהם הדגים התמודדות מול כחמישה עשר תוקפים. לאחר כחצי דקה של התחמקויות יעילות ואסטרטגיה מרשימה, אחד התלמידים הפיל אותו, מספר תלמידים נערמו מעליו, וכך הסתיימה ההדגמה. שקט השתרר באולם הגדול והיה רגע של מבוכה, אך רגע לאחר מכן, כולם פרצו במחיאות כפיים. אני חושב שדווקא בשל מעידתו של המורה, זו היתה הדגמה מוצלחת וטובה מאוד. המורה והתלמידים לא ניסו להשלות את הצופים ואת עצמם ביכולתו המוחלטת של המורה או בשלמותה של אמנות לחימה כלשהי.ריבוי תוקפים באייקידו (טָנִינְזוּ גָקֶה / טָנִינְזוּ גָקָארִי / רָנדוֹרִי) נחשב לתירגול מתקדם למדי. ברוב הדוג׳ואים שאני מכיר, מתאמנים בכל דרגה עוסקים לעיתים באימון מול שני תוקפים ויותר, ומתאמנים בדרגות מתקדמות של חגורה שחורה אמורים להעמיק בנושא זה ולהרבות באימונים בו.

ראוי לציין שלא מדובר כאן בקרב חופשי או בהתקפות חופשיות. באייקידו, אחד האספקטים של אימון מול ריבוי תוקפים הוא יעילות והגנה עצמית, אך בד בבד, הוא מעניק לנו הזדמנות להפנמת נושאים נוספים, כגון ניהול מצבי לחץ, שמירה על רוגע, נשימה, ראייה מרחבית, אסטרטגיה ועוד. גם התמודדויות עם הבלתי צפוי, עם אי-הצלחה ועם תסכולים שונים ומשונים.

אוֹ-סֶנְסֶיי (מייסד האייקידו) נהג להדגים מצבי ריבוי תוקפים, וכך גם תלמידיו הבכירים. חלק מההדגמות נראות מציאותיות, חלקן מבויימות לגמרי, בחלקן התוקפים זהירים מדי, בחלקן הם נופלים או מתגלגלים בהתנדבות, אך אם נתאפק קצת ונשים לרגע את השיפוטיות שלנו בצד, נוכל אולי למצוא בייתר קלות רעיונות טובים לאימונים הבאים שלנו.

הנה אוסף של הדגמות וכן של שיטות תירגול והוראה של נושא חשוב זה. המדגימים הם מייסד האייקידו, נכדו, וכן מורים בכירים מאוד מיפן ומחוץ לה.

אני מקווה שתהנו מהצפיה, ושרשומה זו תניב אימונים מעניינים וטובים בדוג׳ו.


ראשון בסדרת סרטוני הוידאו שכאן הוא כמובן מייסד האייקידו - מוֹרִיהֶיי אוּאֶשִׁיבָּה אוֹסֶנְסֶיי. ההדגמה נערכה בשנת 1935, כאשר או-סנסיי היה בן 52. הוא לימד באופן פעיל עד גיל 86.


גוֹזוֹ שִׁיוֹדָה סנסיי שהיה תלמידו של מייסד האייקידו, הפליא להדגים ולהרשים באייקידו דינאמי ומדוייק. הוא היה מגדולי אנשי האייקידו.


קָנְשׁוּ סוּנָדוֹמָארִי סנסיי ליווה את או-סנסיי במשך שנים רבות. הוא מדגים כאן מגוון דרכים לתירגול אוקמי וטכניקות מול שני תוקפים ויותר.


יוֹשִׁימִיצוּ יָמָאדָה סנסיי (דאן 8) אייקיקאי נשלח על ידי או-סנסיי לארה״ב. ב2014 הוא יחגגוג 50 שנות פעילות לדוג׳ו שלו. תלמידיו הרבים ברחבי ארה״ב ומחוץ לה מתאפיינים בהקדשה עצמית עמוקה לאייקידו ובהבנה ודיוק תנועתיים ברבדים רבים של הטכניקות והעקרונות של האייקידו.


מוֹרִיטֶרוּ אוּאֶשִׁיבָּה דוֹשׁוּ סנסיי - נכדו של מייסד האייקידו והעומד בראש אירגון אייקיקאי (אירגון האייקידו העולמי) מדגים כאן התמודדות עם מספר תוקפים בהדגמה השנתית שמתקיימת מדי שנה בחודש מאי בטוקיו.


ג׳ורג׳ לדיארד סנסיי מתועד בסרטון זה בזמן שיעור אודות התיחסות אל גבולות מול מספר תוקפים.


טוֹמִיטָה סנסיי בסמינר אייקידו העוסק בטכניקות אימון מגוונות בהתמודדות מול מספר תוקפים.


נוֹבּוּיוֹשִׁי טָאמוּרָה סנסיי (דאן 8 אייקיקאי) בסרטון שצולם במלך סמינר. בגיל 70, הוא נע בקלילות מרשימה.


הִירוֹשִׁי אִיקֶדָה סנסיי בהדגמה לא שגרתית של טכניקות מול תוקפים רבים כאשר הוא על ברכיו. בהמשך יש גם הדגמה דומה בה התוקפים חמושים בחרבות עץ.

קדימה, רוצו לדוג׳ו ובקשו מהמורה שלכם להתאמן על רנדורי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה