יום רביעי, 20 בנובמבר 2013

אִיקְיוֹ בשלושה רבדים: מהמקור עם חרב, דרך איקיו באימון אל איקיו בהתמודדויות שונות בחיי היומיום.


אִיקְיוֹ בשלושה רבדים

פירוש: אִיקְיוֹ היא הטכניקה הבסיסית הראשונה של האייקידו. פירושה המילולי הוא ״נושא לימוד ראשון״. השם המקורי של אִיקְיוֹ הוא אוּדֶה אוֹסָאֶה 腕抑え ופירושו ריתוק הזרוע. כיום משתמשים בפשטות בשם איקיו - כאמור, נושא ראשון, או טכניקת ראשונה לשליטה ולריתוק.


מייסד האייקידו בתירגול אִיקְיוֹ
מקור עתיק: מקור העקרונות התנועתיים של איקיו, הוא בשיטות הלחימה העתיקות של הסמוראי, ובעיקר באחת מתנועות החיתוך הבסיסיות ששימשה הן להגנה והן להתקפה.איקיו באייקידו: בתירגול הטכניקה הבסיסית ״אִיקְיוֹ״, אנו שואפים לפגוש את התוקף במיקום אחר מזה שבו הוא ציפה למצוא אותנו. תזוזה קלה של הגוף תוך הקפדה על עבודת רגליים מדוייקת, מאפשרת לנו להפחית משמעותית את עצמת תנועתו של התוקף, ולבצע בייתר קלות את הטכניקה באופן שמונע מאבק ופגיעה הדדית.שׁוֹמֶן אוּצִ׳י אִיקיוֹ אוֹמוֹטֶה (מדגים דוֹשוּ - ראש אָייקִיקָאי)

איקיו בחיים: ככלל, טכניקות האייקידו השונות מלמדות אותנו להעדיף התמזגות (אָייקִי), יצירה משותפת והבנה הדדית במקום פגיעה או התיחסות מבטלת ומתנשאת כלפי הזולת.

קונפליקטים הם חלק בלתי נפרד מחיינו. בין אם אלו קונפליקטים פנימיים בינינו לבין עצמנו, בעיות ודאגות שטורדות את מנוחתנו, או עימותים עם הזולת.

לטכניקות הבסיסיות של האייקידו, שימושיות ויעילות כמצופה מעקרונות הנלמדים באמנות לחימה, אך לצד זאת, הן מאפשרות לנו גם להפיק מהן גישות מגוונות להתמודדות עם עימותים לא גופניים וקשיים בחיי היומיום. כל אחת מהטכניקות הבסיסיות של האייקידו מייצגת גישה שונה, וככל שנכיר ונתאמן בכל אחת מהן, נוכל לבחור בתבונה ובשיקול דעת רגוע באחת מהן, להיעזר בה, ולהפיק תובנות וכלים לפתרון עימותים בדרכי נועם ושלום.

תירגול איקיו הוא הזדמנות נהדרת להבנה ולמציאת מקבילים לו בחיי היומיום. בעזרת איקיו אני מנסה ללמוד לשנות מיקום ולהימנע מהתנגשות. לא להכנס לדברי האדם שמתעמת עימי, ולא למהר להציג דעה מנוגדת. איקיו מלמדת אותי להעדיף שינוי קל בנקודת המבט ולבחון מכיוון חדש את הבעיה שלי עם הזולת, עם אתגר כלשהו, או ביני לבין עצמי. בסיומה של איקיו, אנו מוצאים את עצמנו רגועים, קרובים פיזית אל הארץ, וקרובים שוב לראייה מציאותית, רגועה, שקולה ופרופורציונלית של המצב. תרתי משמע וכנאמר באנגלית: ״down-to-earth״


דוֹשוּ השני (בנו של מייסד האייקידו)
האם זה אפשרי? הדרך מתירגול איקיו באימונים להבנה וליישום של עקרונות האיקיו בחיים, היא ארוכה ורצופת אתגרים ותסכולים. גם אם האידיאל הוא נשגב ולעולם לא נגיע  לשלמות מוחלטת, יש לזכור תמיד, שתהליך עצמו הוא החשוב, והוא מתגמל מאוד.

סָאקֶה והחיים: קיימת אימרה יפנית עממית אשר מנחה אותנו להיזהר עם סָאקֶה (יין אורז יפני): ״שתה סאקה, אך אל תיתן לסאקה לשתות אותך״. כך גם באיקיו, וכך גם בחיים: ננסה להכיל את הבעיה, במקום לתת לבעיה להכיל אותנו.


お酒に飲まれないようにしましょうね

2 comments:

 1. תודה על המאמר המרתק. האם זה הדושו השני בתמונה ללא כותר? נדמה לי שאחד הדברים הבולטים באייקידו הוא שמתאמנים חדשים רואים ב"איקיו" דבר פשוט ואילו ותיקים מסתבכים בו.

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה עדו. אכן דושו השני והכותר הוסף לרשומה. בוא נתפשר על: חדשים מתקשים באיקיו, וותיקים מסתבכים בו :-)
   מקווה לראותך בקרוב.
   זאב.

   מחק