יום חמישי, 7 בנובמבר 2013

שיעור בענווה ותכנית אודות גדולי האייקידו

לפני מספר שנים שודרה בערוץ נשיונאל ג´יאוגרפיקה סידרה של תכניות על אמנויות הלחימה. בכל פרק יוצאת ג´וזט הצרפתיה - קנדית למקום אחר בעולם בו היא משתתפת באימונים עם גדולי המאסטרים. הפרק האחרון ששודר היה על אייקידו. היא הגיעה ליפן ופגשה שם ארבעה מורים. כמובן שהמפגשים היו מתוכננים ואני יכול לשער שכל מורה בחר את הדרך בה הוא ייצג את משנתו. שוב זכיתי לקבל רמז דקיק על גדולתו של דוֹשוּ (מוֹרִיטֶרוּ אוּאֶשִיבָּה) נכדו של ממציא האיקידו - האדם שמשמש כיום כנשיא האגודה העולמית לאייקידו - אַייקִיקַאִי.אספר בקצרה אודות המורים שג´וזט פגשה בתכנית ואודות ההתרשמות שלי. שימו לב שזו ההתרשמות מהעולה בתכנית ששודרה. מה שכתוב כאן לא משקף את דעתי האישית אודות כל אותם מורים נפלאים כל אחד לפי דרכו.


_______________________________


מבצר האגו
סַאִיטוֹ סֶנְסֶי (הבן) משליט משמעת של מחנה צבאי. מתקבל הרושם שכדי ללמוד אצלו על המתאמן להיות מוכן גם לתלאות רבות וגם לאימונים מפרכים תוך קבלת יחס נוקשה וצבאי.


_______________________________


שירת הברבור
הִיקִיצוּצִ´י סנסי מורה קשיש. בשל מחלה חדל מללמד, אך במיוחד לכבוד ג´וזט והסידרה שלה, הסכים בשמחה להעביר שיעור שכנראה היה האחרון בחייו. במשך שנתיים כף רגלו לא דרכה בדוג´ו. אפשר היה להרגיש את ההתרגשות ואת השמחה של התלמידים שלו שנדהמו לראותו פתאום שוב מלמד בדוג´ו. היקיצוצ´י סנסי היה מגדולי האיקידו ואחד הבודדים שקיבלו דאן 10. הוא היה גם כהן שִינְטוֹ. הוא הלך לעולמו זמן לא רב לאחר הופעתו האחרונה הזו בדוג´ו שלו.


_______________________________אני המאסטר
יַמָאדַה סנסי הגיע מהדוג´ו שלו בניו יורק לתת סמינר איקידו בטוקיו. רוב הצילומים הם במהלך הסמינר ומראים את דרך עבודתו עם התלמידים ואת הכבוד העצום שהם חולקים לו.


_______________________________


אני רק תלמיד
המפגש האחרון היה עם דוֹשׁוּ מוֹרִיטֶרוּ אוּאֶשִׁיבָּה - הנכד של מייסד האייקידו ונשיא אגודת האייקידו העולמית. הוא המורה הראשי של אייקיקאי. הוא הזמין את ג´וזט אל משרדו הצנוע. הראה לה אלבומי תמונות של סבו - מוריהי אואשיבה ואז... הוא לקח אותה אל המורה שלו לטקס תה. הוא הזמין אותה להשתתף איתו בשיעור טקס תה. כמה יפה. כל המורים האחרים רק ניסו להראות את גדולתם כמורים. דושו מוריטרו אואשיבה בצניעותו ובחכמתו הרבה פשוט הראה לכולם שאפילו הוא במעמדו הרם הוא בסך הכל תלמיד בדרך...

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה