יום שישי, 6 בדצמבר 2013

יציבה פנימית ויציבה חיצונית - גזע הבמבוק ופרח הסחלב היפני

Fukakusa Motohiro Shihan 8th Dan Aikikai
יציבה
יציבה בזמן עמידה, ישיבה ותנועה, היא מנושאי התרגול החשובים באייקידו. החל מהשיעור הראשון, אנו לומדים להנמיך את מרכז הגוף, וליישר את הגב ואת הצוואר. באמנויות לחימה יפניות, יציבה זו מיוצגת על ידי גזע הבמבוק אשר מתאפיין בעצמה גמישה.

במבוק ופרח הסחלב
בציורים יפניים רבים, לצד גזע הבמבוק האיתן, צומח לו פרח סחלב עדין. לשילוב זה יש מגוון פרשנויות ומשמעויות חבויות. אחת מהן, היא דוגמא ואידיאל לדמותו של הסמוראי הלוחם - מבריק, חזק ואמיץ ללא חת, ובעל עצמה גמישה כענפי הבמבוק. בזכות עצמתו זו ובטחונו, יכולים להתפתח בליבו רגישות ועדינות, ויכולת להבחין בפרטים קטנים וביופיו האירעי של הטבע והחוויות השונות שנקרות בדרכו. יופי עדין ואירעי זה מיוצג על ידי פרח הסחלב היפני הקטן והעדין. סמוראים רבים שהיו לוחמים קשוחים, הצטיינו גם בשירה, סידור פרחים, ציור ואמנויות עדינות אחרות.

יציבה חיצונית ויציבה פנימית
בתחילת דרכנו באייקידו, אנו לומדים כיצד לשמור על יציבה נכונה. יציבה חיצונית זו, מאפשרת התפתחות של יציבה פנימית, שמתאפיינת בלב רגוע ומרכז יציב, ומקלה עלינו להיות מודעים וקשובים לזולת ולסביבה. ככל שנתקדם באימונים שלנו, היציבה הפנימית שלנו תלך ותשתקף ביציבה החיצונית. הדבר ניכר הייטב בהתנהלות ובתנועתיות של מתאמנים וותיקים. משהו במראה החיצוני שלהם משקף את שלוותם הפנימית ואת רגישותם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה