יום חמישי, 12 בדצמבר 2013

שלושה קשרי אייקידו

רשומונת קצרצרה שנייה מתוך שתיים אודות מוּסוּבִּי (חיבור / קשר) באייקידו. לקריאת הרשומה הראשונה, הקלק/י כאן.

אמנות המוּסוּבִּי
אייקידו, הוא אמנות ההתמודדות עם קשרים שהסתבכו, ורכישת מיומנויות ליצירת חיבור יפה ופורה. ״מוּסוּבִּי״ פירושו קשר, או חיבור.


בין סוגי הקשרים הרבים עימם האימונים באיקיידו מפגישים אותנו, קיימים שלושה סוגים עיקריים:

תִּסְבֹּכֶת
הקשר הראשון, ממנו אנו מבקשים להימנע, הוא אותו ״פלונטר״ שמעכב, מסבך, ומפריע. כשהוא נוצר, אנו שואפים לשנותו ולהפוך אותו לאחד משני הקשרים הבאים:


טכניקות ריתוק - מוסובי שמסתיים בחיבור
הקשר השני יוצר חיבור יפה ונכון, ומהווה אידיאל אליו אנו שואפים להגיע.

Founder of Aikido applies osae waza

טכניקות הריתוק של האייקידו, מלמדות אותנו יצירת קשר וחיבור, כך שהתוקף לא יוכל לפגוע בנו, מבלי שיגרם לו כאב או נזק. השאיפה היא ליצור איחוד ולהגיע להבנה ולקירוב. האימונים באייקידו עוסקים בהתמודדות עם עימות גופני, אך תרגול לאורך זמן, עשוי להשפיע גם על האופן בו אנו מתמודדים עם עימותים בין-אישיים ועם התמודדויות בינינו לבין עצמנו.

טכניקות הטלה - מוסובי שמסתיים בניתוק

הקשר השלישי, הוא קשר אשר הידוקו מביא לידי פרימה שלו, במקרים בהם נוצרת הבנה שבכדי למנוע את הקונפליקט מוטב להתרחק זה מזה. עימותים, מסתיימים לעיתים בהתרחקות זה מזה, או בהבנה שבשלב זה, קשה מדי להתמודד עם הבעיה ומוטב להניח לה עד לתזמון מתאים. גם כאן, השאיפה היא לעשות זאת בצורה יפה ככל האפשר, כדוגמת קשר פרפר, אשר מראהו יפה, ומשיכת שני קצוותיו, מביאה לפרימתו ולחזרה אל חוט ישר ונקי מקשרים.

Founder of Aikido applies nage waza

ידיים יפניות, לב יפני
הסבר מרתק אודות מוסובי, וגם הוראות ליצירה עצמית של קשר יפני יפהפה תוכלו למצוא בפרק אודות חודש נובמבר בספר המקסים והמרתק - ספר הביכורים שמיהו אשתי היקרה הוציאה לאור:


https://www.facebook.com/levyapani


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה