יום ראשון, 8 בדצמבר 2013

אָייטֶה 相手 שותף במקום יריב - שפת האייקידו

רשומונת קצרצרה ראשונה מתוך שלוש, אודות אָייטֶה 相手 - השותף שלנו לאימונים באיקיידו.

הבהרה לפני קריאה: הרשום כאן מתיחס לגישה הנהוגה אצלנו ובדוג׳ואים רבים שאני מכיר, בדוג׳ואים אחרים עשויים להיות הבדלי גישות ונקודות מבט אחרות לגמרי. הפרשנויות למשנתו של מייסד האייקידו עשויות להיות שונות בהתאם לגישה של המתאמנים והמורים השונים.


שפת האייקידו

למילים בהן אנו משתמשים כשאנו מדברים או חושבים, יש יכולת להשפיע על האופן בו אנו מתמודדים עם ענייני השגרה ועם אתגרים בין-אישיים ופנימיים.

כשאנשים מתקשרים אלי ומבקשים ללמוד אייקידו, אני לעיתים שואל האם הם יודעים מה זה אייקידו. אחת התשובות שאני שומע מדי פעם, היא: ״כן, זו אמנות לחימה בה לומדים לנצל את הכח של היריב נגדו״. תשובה זו מעלה בליבי חיוך, ואני מספר להם שבאייקידו אין יריבים, אין ניצול, וכמובן, אנחנו לא עושים שום דבר נגד אף אחד אלא למענו. באייקידו, אנו שואפים להגיע לתֹאם עם התוקף למענו.

האייקידו מאפשר לנו לרכוש דרכים ליצירת איחוד ולהבנה, בעוד ששימוש במילים ״יריב״, ״ניצול״, ו״נגד״ יוצר הפרדה ושניוּת, ומעורר בלב שלנו תחושות שליליות שמקשות עלינו לפתור את העימות.


לוחמי יפן העתיקה, לימדו שתחושות ורגשות שליליים, כגון שנאה, תחושת יריבוּת, פחד, וכעס מפריעים לפעולה הנכונה של הגוף, מיומן כל שיהיה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה