יום רביעי, 15 בינואר 2014

סָיי הקשיש - חכמה בת 2200 שנה

בכל מאורעות חיינו,
סוסו של סָיי הקשיש

人間万事塞翁が馬
ningen banji saio ga uma
בכל מאורעות חיינו,
סוסו של סָיי הקשיש
人間万事塞翁が馬
ningen banji saio ga uma
תרגום מיפנית לעברית מיהו וזאב ארליך © 2014

קליגרפייה עם מילה חבויה, רמז חבוי, ותזכורת לחכמת חיים מתוך ספר הגוּת סינית מלפני 2200 שנה.

נָנְטֶנְבּוֹ היה נזיר זן ומורה קשוח שהעמיד דורות של תלמידים חכמים. לצד תירגול והוראת זן, הוא גם אחז במכחול בו הפליא בקליגרפייה ובציורי זן. הוא נחשב לאחד מגדולי אמני הזן של המאה העשרים. הוא נולד ב1839 והרביץ תורה עד 1925. בגיל 83 הוא צייר את הקליגרפייה הנפלאה המוצגת כאן.

משמעות השם נָנְטֶנְבּוֹ היא מקל שיח הנָנְטֶן. נָנְטֶנְבּוֹ נהג תמיד לשאת עימו מקל ארוך שהוא הכין מהגזע של שיח נָנְטֶן גדול. ביפן בכניסה לחצרות רבות אפשר לראות שיח זה, אשר על פי האמונה (ועל פי שמו), הוא ניחן בסגולה לגרש מזל רע. ברפואה הסינית המסורתית, הננטן משמש גם לניקוי רעלים מהגוף ולהחלמה ממחלות חורף. תלמידים רבים זכו בהארה לאחר שנחבטו על ידי המקל מטיל המורא של ננטנבו.

המכירים את עולם וכללי הקליגרפיה היפנית, יבחינו מייד בשני דברים שנראים מוזר במבט ראשון: הכיתוב הוא משמאל לימין, וחסרה מילה אחת (סוס). נָנְטֶנְבּוֹ צייר סוס במקום לכתוב את המילה סוס, והפך את כיוון הכתיבה בכדי לרמוז למשמעות הסיפור - שמאורעות חיינו מובילים לעיתים לתוצאה הפוכה מזו לה אנו מצפים.

האימרה ״בכל מאורעות חיינו, סוסו של סָיי הקשיש״ מגיעה מסיפור עתיק שמוזכר בספר אשר נכתב בסין לפני 2200 שנה. הספר נחשב לקלאסיקה סינית ושמו ״הוּוָיינָנְזִי״ או ביפנית ״אֶנָנְגִ׳י״ 淮南子.

סָיי הקשיש
סיי הקשיש היה מגיד עתידות שחי בצפון סין. באחד הימים, סוסתו נעלמה. כששכניו ציינו בפניו את ביש מזלו, הוא ענה להם שמזל טוב יגיע. לאחר זמן מה, חזרה הסוסה, ועימה סוס אצילי ויפהפה. כששכניו אמרו לו שהמזל האיר לו פנים, הוא ענה להם שמזל רע עומד לבוא. בנו של סיי שרכב על הסוס, נפל ממנו, נחבל ושבר עצם. כששכניו של סיי אמרו שמזלו רע, הוא ענה להם שמזל טוב יגיע. מלחמה פרצה, וכל בני הכפר נשלחו אל הקרב. רבים לא שבו, אך בנו הפצוע של סיי נותר בכפר ובזכות זאת נותר בחיים.

תודה למִיהוֹ על העזרה בתרגום הסיפור ובהבנת המשמעויות החבויות של הקליגרפייה של ננטנבו.

הערת אימון קצרה: בעת תירגול, יש הצלחות ויש טעויות. לעיתים הטכניקות זורמות וקולחות כמעיין שוצף, ולעיתים אנו נעצרים שוב ושוב ללא יצירתיות וללא הצלחה. האימון יכול להיות נעים ועלול להיות גם מכאיב או אף מתסכל ומרגיז. באימון, אל לנו להיסחף אחר הרגשות שלנו. הצלחות וכשלונות, נעם או סבל, לכל יש חלק בתהליך ההתפתחות שלנו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה