יום שלישי, 25 במרץ 2014

אלף שנות מסורת

אמנויות יפניות רבות, נשתמרו ונלמדות כיום מאז העת העתיקה. לחלקן מסורת בת כאלף שנה, בזכות דרכם הייחודית של היפנים, להעביר את סודות האמנות מדור לדור, לרוב בתוך המשפחה. שיטה זו לשימור ולהעברת האמנות מדור לדור נקראת אִיאֶמוֹטוֹ. גם האייקידו נכלל כיום במסורת זו. למשפחת אוּאֶשִׁיבָּה, נולד לפני זמן לא רב תינוק, אשר מקווים שבבוא העת יהיה לדוֹשׁוּ האייקידו החמישי במספר, שימשיך ויעביר לדורות הבאים את האמנות הנפלאה שפיתח מוֹרִיהֶיי אוּאֶשִׁיבָּה אוֹ-סֶנְסֶיי.

מייסד האייקידו (משמאל) עם בנו
דוגמה מרשימה להמשכיות קיומה של אמנות, היא אמנות הלחימה צִ׳יקוּבּוּשִׁימָה רְיוּ אשר עושה שימוש במקל ארוך שנקרא ביפנית בּוֹ. אמנות זו קיימת למעלה מתשע שנה עוד מתקופת הֶיאָן - שמה העתיק של העיר קְיוֹטוֹ.


הדגמת צִ׳יקוּבּוּשִׁימָה רְיוּ
מייסד השיטה הוא נָמְבָּה הֶייגִ׳י מִיצוּנוֹרִי - לוחם שהשתתף במלחמת גֶמְפֶּיי שנמשכה בין השנים 1180 ל1185. בעיצומה של מלחמה, בה השתמש מיצונורי בכלי נשק שנקרא נָגִינָטָה, הלהב הגדול שהיה בקצה הוסר באיבחת חרב, והוא נותר עם מוט עץ ארוך, עימו נלחם עד לסיום המערכה, אותה שרד בזכות התושיה והמיומנות שלו. בשנת 1181, הוא פיתח אמנות לחימה שהתבססה על תובנותיו ונסיונו. מורים רבים שהוא העמיד, היו מבוקשים במקומות רבים ביפן, ואמנות הלחימה שלו זכתה לפריחה במשך מאות שנים עד היום.

נגינטה בידיו של הלוחם הימני מתוך רישומי אמנות הלחימה אָנָאזָאווָה רְיוּ (1580)

מָצוּאוּרָה הִירוֹזוּמִי סנסיי הוא ממשיך הדרך ומוביל השיטה השמונה-עשר.
כולי תקווה שבעוד אלף שנה יוכלו לכתוב דבר דומה גם אודות האייקידו.


רישומים מתוך דֶנְשׁוֹ של צִ׳יקוּבּוּשִׁימָה רְיוּ

הסרטון הבא מציג הדגמה של צִ׳יקוּבּוּשִׁימָה רְיוּ בּוֹג׳וּצוּ - אמנות בת כמעט אלף שנה.

   

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה