יום רביעי, 26 במרץ 2014

דֶגֶייקוֹ - אימון בדוג׳ו אחר

אימוני האייקידו שלנו והתקדמותנו בדרך, נעשים לרוב בדרך המסורתית: הגעה באופן קבוע לאימונים בדוג׳ו קבוע, אצל מורה שמוביל את דרכנו במשך שנים רבות.
בדוג׳ו שלנו, חשוב לי מאוד שהמתאמנים הוותיקים ימשיכו להרחיב אופקים ולשמור על ״ראש פתוח״, ולכן אני מבקש מהם, שמספר פעמים בשנה, יבחרו באופן חופשי בדוג׳ו אחר, ויצאו להתאמן שם כתלמידים אורחים.出稽古 דֶגֶייקוֹ:
יציאה מהדוג׳ו הקבוע להתאמן בדוג׳ו אחר, נקראת דֶגֶייקוֹ, וישנם כללים אשר מטרתם היא לאפשר לביקור זה להיות מוצלח ופורה. חשוב לזכור שאנו מייצגים את הדוג׳ו שלנו ואת המורה שלנו, ושהרושם שאנו נותיר, עשוי להשפיע על הידידות ועל הקשר בין הדוג׳ואים.

הרשום כאן מתייחס אל הנהוג בדוג׳ו שלנו ובדוג׳ואים של המורים היפניים שלנו. מחוץ ליפן, ולעיתים גם ביפן עצמה, ניתן לעיתים לראות התייחסות קלילה בהרבה, ומנגד, גם התייחסות קשוחה ואף איסור להתאמן בדוג׳ו אחר.בירור ראשוני:
ישנם מורים שמעודדים יציאה לאימונים במקומות אחרים, וישנם שמסתייגים מזה. לכן, חשוב לברר מראש האם זה מקובל בדוג׳ו שלך. כך גם לגבי הדוג׳ו המארח. חשוב לברר בעוד מועד האם ניתן בכלל להתארח שם לאימון. ביפן, מקובל לרוב שהמורה הוא זה שפונה אל המורה האחר, ומבקש ממנו לארח את תלמידו.

לאחר שתיאמנו ביקור וקיבלנו את הסכמת המורים, חשוב לזכור שלביקור בדוג׳ו אחר ישנם היבטים רבים. התועלת הפוטנציאלית רבה, אך מנגד, חוסר תשומת לב עלול לגרום למבוכה, לפציעה, או לאי הבנות שונות משונות.

אם לסכם בקצרה, יש לשים לב לשלושת הנושאים החשובים ביותר: נימוס, ענווה ובטיחות.

礼儀 רֶייגִי:
נימוס והתייחסות מכבדת, או במילה אחת: רֶייגִי, מהווים את נושא האימונים החשוב ביותר. יש להקפיד הקפדה ייתרה על הגעה אל האימון בעוד מועד, עזרה באירגון הדוג׳ו, תשומת לב לכללי ההתנהגות וההתנהלות בדוג׳ו, מילות נימוסין למורה המארח, הצגת עצמך בפני המתאמנים, וכן יש לשים לנקיון ולמראה שלך ושל הלבוש והציוד שלך.

ענווה:
יש להתאמן בענווה, ולקבל כל תיקון והסבר בקידה וללא השוואות והערות. חשוב לנסות ולהתאמן ככל האפשר על מה שהמורה מראה, ולא לדבוק בהרגלים שלך. יש להימנע לחלוטין מללמד, לתקן או לעצור את תנועותיו של השותף שלנו לאימון, וכמובן לא ״להתחכם״ כשטכניקה לא מצליחה.

בטיחות:
חשוב לשים לב להבדלים בגישה ובטכניקה, ולהתאמן באופן זהיר. תנועה וההרגלים שלנו, עשויים להיות חדשים או שונים לפרטנר בדוג׳ו אחר.

感謝 קָנְשָׁה - הכרת תודה:
בסיום האימון, חשוב להודות באופן אישי למורה המארח ולמתאמנים שהתאמנו עימנו. למחרת הביקור, יהיה זה נכון להודות שוב בטלפון או בכתב. נהוג גם שהמורה של התלמיד שהתארח, מודה באופן אישי למורה המארח.

ביקור חוזר:
יש להיזהר מהתיחסות אל קבלת הפנים של המורה ואל הדוג׳ו המארח כאל דבר מובן מאליו. בכל ביקור יש להקפיד באותה מידה על הכללים הרשומים כאן.

2 comments:

 1. תודה רבה על הפוסט. לפעמים נראה שמורים , וודאי בחול אפילו "מופתעים" כשפונים אליהם לפי כל כללי האתיקט (מייל קודם, עם הצגה של עצמי ושל הדו'גו, מלווה תמיד בהעתק למורה שלי) ,אך תמיד תמיד, זה לטובה. לפעמים יש ארוע בדוג'ו - לעתים ישמחו לצרף ופעמים לא ותמיד טוב למורה לדעת אם יש אצלו מבקר מראש. וחץ מזה...כישראלים.. נחמד לצאת "מנומסים ומחונכים היטב" .

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה רבה עדו יקר,
   היה לי חשוב לכתוב אודות נושא זה, ובאותה הזדמנות, להודות בעובדה, שלצערי, היו מקרים בהם לא פעלתי על פי הכתוב כאן.

   מחק