יום חמישי, 27 במרץ 2014

סוּמִיקִירִי 澄み切り

פירוש המושג סוּמִיקִירִי הוא צלילות מושלמת וטוהר.

האימון באייקידו מלמד אותנו למצוא את השקט שבעין הסערה, ומשם לפעול ולהגיב ברוגע. התפתחות יכולת זו היא אמנם הדרגתית, אך בכל שלב ושלב, יש לה השלכות מידיות על האופן בו אנו מתמודדים עם מצבי לחץ בכל תחומי החיים.

על פי מייסד האייקידו, בלב ליבה של הטכניקה, צריך לשכון טוהר לב, צלילות ושלווה. ללא שאיפה לנצח, ללא רצון להצליח להטיל או לרתק, ללא גאווה וכוונה. לב נקי ורגוע.

התירגול הבסיסי ביותר באייקידו הוא רגוע ומול פרטנר אחד, והוא מתבצע בתיאום מלא בין בני הזוג. בתירגול מתקדם יותר, בני הזוג נמצאים בתנועה מתמדת, וההתקפות הן מהירות ומגוונות, תוך התמודדות לעיתים מול מספר רב של תוקפים. באימון דינמי שכזה, המתאמנים נוטים בתחילה להילחץ, לעצור, להתעייף, להתייאש, ולאבד את היכולת להגיב בתזמון הנכון ובטכניקה נכונה. אך ככל שצוברים נסיון ומיומנות, מתחילים לגלות את עקרון הסומיקירי - לפיו, כאשר מנקים את הלב מהרצון להצליח, ומתגברים על הנטיה לתכנן ולחשוב, אף שהגוף מצוי בתנועה דינמית, התודעה שלנו נשארת צלולה, והנפש זוכה בשלווה.

דוֹשׁוּ קִישׁוֹמָארוּ אוּאֶשִׁיבָּה סנסיי בנו של מייסד האייקידו כתב אודות סומיקירי:
״התמקד בדומם יותר מאשר בתנועה, כך תגיע לשליטה בטכניקות של האייקידו.״
צלילות מושלמת של המציאות כולה, תתגלה בפני נפש שתתאחד לפתע עם השמיים השלוים והנקיים. כאשר מייסד האייקידו הגשים מצב נפשי זה, הוא חש כאילו רחץ באור זהוב, והבין את יעודו האמיתי של האייקידו.

מרכזו של סביבון, נראה חסר תנועה לחלוטין. עלינו להתמקד יותר בחוסר התנועה מאשר בתנועתו המהירה של הסביבון. שם נוכל להבין את סודה של צלילות מושלמת. צלילות זו מצויה גם בליבן של טכניקות האייקידו. מייסד האייקידו, בדברו אודות מיסתרי הכוחות הצנטריפוגליים והכוחות הצנטריפֶטָליים, אמר:
"לַגָדוֹל אין חוּץ, לקטן אין פְּנִים". 
חשוב שנהרהר באימרה זו באופן מעמיק.


סוּמִיקִירִי
דוֹשׁוּ קִישׁוֹמָארוּ אוּאֶשִׁיבָּה סנסיי
בארשת פנים שלווה לגמרי
דוֹשׁוּ קִישׁוֹמָארוּ אוּאֶשִׁיבָּה סנסיי הלך לעולמו בשנת 1999. בנו שמופיע בתמונה כפרטנר שלו להדגמה, ממשיך כיום את דרכו בהובלת אירגון האייקידו העולמי.

תגובה 1:

  1. מסר יפה וחשוב
    בדיוק לשקט הזה אני מתאמנת באייקידו, עכשיו גם יודעת את שמו.
    תודה רבה זאב.
    אוסו

    השבמחק