יום שישי, 15 באוגוסט 2014

דָארוּמָה סָאן והאימון שלנו באייקידו

הדוג׳ו שלנו קיבל מתנה נחמדה - בובת דָארוּמָה סָאן יפנית מאלון, אייל ואֵלָה שמתאמנים איתנו באייקידו וחזרו מטיול בר-מצווה בארה״ב. דארומה סאן הוא אחד הצעצועים המסורתיים הידועים ביותר ביפן. במבט ראשון הוא נראה כמו ״נחום תקום״ יפני וססגוני, אך מאחוריו אגדות, היסטוריה וסיפור עתיק בן 2500 שנה.

שמו המקורי ההודי של דארומה סאן היה בּוֹדהִידְהָארְמָה - נזיר בודהיסטי הודי שחי במאה החמישית או השישית לפני הספירה, ונדד לסין במסע ארוך ומסוכן, שם נעשה למורה ולדמות נערצת ולימד במספר מנזרים.
על פי המסורת, בודהידהארמה היה הראשון בשושלת אבות הזן של סין. מאות שנים לאחר מכן, תורתו נדדה לארצות הגובלות עם סין וכמובן גם ליפן, בה הזן בודהיזם זכה לפריחה יוצאת דופן והשפיע בה על אינספור תחומים: אמנויות, בישול, עיצוב, גינון, אמנויות לחימה, שיטות הוראה, חינוך, ספרות, שירה, ועוד...

בודהידהארמה - נזיר הודי שחי בסין במאה החמישית לפני הספירה

בנוסף, אגדות מייחסות לבודהידהארמה את הבאת צמח התה מהודו לסין - שנועד לסייע לנזירים וגם לו להישאר ער במשך שעות רבות של ישיבה במדיטצייה.

מסופר גם שאמנויות הלחימה הסיניות, מקורן בתרגילים וטכניקות שבודהידהארמה לימד את תלמידיו. קרוב לוודאי שאכן הנזיר ההודי היה מאומן ומיומן באמנויות לחימה הודיות עתיקות שהיו קימות באותה תקופה. הוא בחר לאמן את תלמידיו בסין על מנת לחזק את הגוף ואת הנפש שלהם ולסייע להם להחזיק מעמד בתירגול הקשה של מדיטציית ולימוד זן בודהיזם, וכמובן גם לשם הגנה.

הבובה היפנית מכילה בעיצוב שלה מספר רעיונות ואגדות שכולן קשורות ומיוחסות לנזיר ההודי המפורסם:

למעוד שבע פעמים ולקום שמונה:
כל יפני מכיר את האימרה: "נָנָה קוֹרוֹבִּי יָה אוֹקִי", או בפירוש לעברית, "שבע פעמים ליפול ושמונה פעמים לקום". בובת בודהידהארמה העגלגלה, חוזרת לעמוד לאחר שמנדנדים אותה או מפילים אותה. מין "נחום-תקום" יפני שכזה. הנזיר שתמיד קם!
בכל פעם שעינינו נתקלות בו, אנו מקבלים עידוד וכח להתגבר על כל אותן פעמים בהן החיים ״מפילים״ אותנו. בעזרת חכמה וסבלנות, וכמובן אמון עצמי ועזרת חברים, נקום ונתגבר, בהשראת סיפורו של בודהידהארמה שהתגבר על קשיי המסע הרגלי המסוכן והקשה מהודו לסין, ההסתגלות לארץ חדשה על מנהגיה ושפתה, והיעשות למורה דגול ונערץ שמאות מליוני מאמינים בודהיסטיים זוכרים ומקבלים ממנו השראה ותובנות.

מבט חודר וחובק עולם:
העיניים הפקוחות לרווחה מסמלות את מבטו החודר והתקיף של בודהידהארמה. מבט נוקב שמביט באומץ אימתני אל האמת הגדולה והיישר אל ליבם ונפשם של תלמידיו. המבט נועד ״להפחיד ולגרש״ את הטיפשות, חוסר הכנות, הגאוותנות, מחשבות מיותרות, ואת השלילי שמפריע להתפתחות רוחנית.

היכן האישונים?
הבובה שקיבלנו במתנה היא עם עיניים ללא אישונים. נהוג ביפן בתחילת השנה לצייר אישון של עין אחת, ולחשוב או לספר אודות השאיפות והמטרות לשנה החדשה. משהמטרות הושגו והשאיפות הוגשמו, נהוג לצייר את האישון השני. כשחייתי ביפן, עברתי בתחילת השנה מול תחנת משטרה גדולה בקיוטו. מפקד התחנה עמד בכניסה, ומולו ניצבו כל שוטרי התחנה. המפקד נשא דברים, ולאחר מכן ניגש אל בובת דארומה סאן ענקית בגובה שני מטרים, ועם מכחול גדול הוא צייר את האישון של עין אחת של הבובה.בראש השנה הקרוב, אני מקווה שנתכנס גם אנחנו בדוג׳ו, נספר על התכניות שלנו לשנה הקרובה ונצייר אישון אחד בעין של הבובה. בתקווה שבסוף השנה נצייר גם את השניה.

ללא ידיים ורגליים:
בדמותו של דארומה סאן בציורים עתיקים ובאמנות עממית, כמו גם בבובה שקיבלנו, לא ניתן להבחין בידיים וברגליים. האגדה מספרת שמרוב ישיבה במדיטצייה, כבר לא היה לבודהידהארמה עוד צורך בידיו וברגליו על שאפילו וותיקי תלמידיו לא זכרו כיצד נראו.

בודהידהארמה באימונים שלנו:
דארומה סאן מסמל מעלות רבות באימונים שלנו באייקידו. אנחנו תמיד שואפים לקום בזריזות ובמלוא אנרגיה מכל נפילה וגלגול ומנסים להכיל במבט שלנו את כל הסביבה ואת רוחו של התוקף. כמו דארומה סאן, אנו שואפים לשמור על תודעה ערה ורחבה, לתרגל בשקדנות שקטה ובאמון, ומקווים להגשים את עצמנו ואת היכולת שלנו, ולסייע לאחרים לעשות זאת.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה