יום שישי, 9 בינואר 2015

השיעור השני שלנו באייקידו: אָייטֶה - שותף

אָייטֶה
במחצית השניה של השבוע שעבר, הגענו לשיעור שני שלנו באייקידו. נושא השיעור השני הוא ״אָייטֶה״, או בעברית - שותף. לימוד הטכניקות באייקידו נעשה כמובן בהתמודדות מול תוקף, אך אנו מכנים אותו שותף. לא אוייב ולא יריב. בהשלכה לחיים, עקרונות האייקידו מלמדים אותנו שכאשר יש לנו עימות, ניגוד אינטרסים, כעס או ריב עם מישהו, במקום להתייחס אליו כאל יריב, אנו מנסים להתייחס אליו כאל שותף לפתרון הבעיה.
מייסד האייקידו

סוּמִי אוֹטוֹשִׁי
העקרונות הבסיסיים של האייקידו מתורגלים תוך שמירה זה על זה, תמיכה ועזרה הדדית. לאחר שערכנו חזרה על קוֹהוֹ אוּקֶמִי (נפילה לאחור), נעזרנו זה בזה כדי להתחיל להתרגל ליפול לא לבד, אלא כתגובה למשהו שהשותף שלנו לאימונים מבצע. הטכניקה שנבחרה לצורך זה נקראת סוּמִי אוֹטוֹשִׁי (הפלה אלכסונית).כמובן שהטכניקה עדיין בוצעה באופן הרבה יותר פשוטה ואיטית מהמתואר בסרטון, אך העיקר היה להתחיל להבין מה זה אומר להיות שותף בו שאפשר להעזר, לסמוך ולהיתמך.

טֶנְקָאן
חזרנו גם על טֶנְקָאן שהתחלנו ללמוד בשיעור שעבר. טנקאן הוא הטָאִי סָבָּאקִי (תנועת גוף ומעבר למיקום בטוח) הראשון מבין מספר סוגים של טאי סבאקי שלומדים באייקידו. כולם נעו במעגליות וביציבות, ושמרו הייטב על המרכז ועל סיום נינוח של התנועה. חוסר היציבות וההססנות שאיפיינו את השיעור שעבר נעלמו כלא היו.

בזמן שהמתאמנים תירגלו טנקאן לבד ללא בן זוג, הודגם עם כל אחד ואחד כיצד התנועה מאפשרת להם להימנע מהתקפה. כיצד הטנקאן יוצר נקודת מבט משותפת. כיצד הוא מאפשר לנו להתקדם מגישה של התגוננות לגישה של יצירת שותפות - או איחוד.

סוּוָארִי ווָאזָה קוֹקְיוּ הוֹ
לסיום ערכנו היכרות ראשונית עם טכניקה שמסיימת באופן קבוע כל שיעור ושיעור - סוּוָארִי ווָאזָה קוֹקְיוּ הוֹ. ״קוקיו הו״ פירושו עיקרון הנשיפה והשאיפה, והתירגול מלמד אותנו תקשורת תנועתית ותחושתית שמשלבת נשימה אייקידואית. למושג ״קוקיו הו״ יש משמעויות נוספות הרבה מעבר לנשימה עצמה, אך על כך בהמשך דרכנו...המורה שלנו - שיממוטו סנסיי מבצע קוקי והו

הָיישִׁין אוּנְדוֹ
בסיום השיעור אנחנו משחררים את הגב ומרגיעים את הגוף תוך כדי נשיאת השותף שלנו לאימון על הגב. בקרוב נלמד כיצד לבצע תרגיל זה.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה