יום שלישי, 10 במרץ 2015

מוטב מאוחר אך...

החיים לא תמיד מאפשרים לנו למצות את כל הזמן שעומד לרשותנו במפגש עם הדוג׳ו. האידאל הוא לעלות על הטטאמי לפחות רבע שעה לפני תחילת השיעור ולהישאר לפחות רבע שעה נוספת לתירגול נוסף לאחר האימון. כולם רוצים בוודאי להגשים זאת, אך מובן שזה לא תמיד מתאפשר. לכל אחד יש תקופות עמוסות בחיים, וחבל לוותר על האייקידו, בייחוד בתקופות אלה בהן האימונים עוזרים לנו להירגע ולתחזק את הגוף ואת הנפש.
לכן מוטב להגיע מאוחר מאשר להפסיד אימון.


כדאי להכיר את האטיקט הנהוג כאשר מאחרים, כך שנוכל להתחיל את האימון בצורה הרמונית ככל האפשר.

מותר לאחר:
יום העבודה נמשך לעיתים מעבר לרגיל, ולעיתים מחויבויות משפחתיות או אחרות מונעות מאיתנו להגיע לאימון בזמן. בדוג׳ו שלנו ביפן, היה מתאמן אחד שכמעט תמיד הגיע כרבע שעה לפני סיום האימון. הוא עבד עד שעות מאוחרות, והמורה שלנו תמיד שמח לראותו ומעולם לא התלונן על איחוריו.

כניסה אל הדוג׳ו:
בכניסה יש לשים לב לאיזה שלב של השיעור הגענו. אם זהו השלב בו הקבוצה בישיבה בשורה ישרה בציפייה לקראת קידת תחילת השיעור, יש לעמוד ולהמתין עד לאחר שהמורה יסיים את הקידות המסורתיות. בזמן הקידות יש לקוד בעמידה.

קידה בסייזה על הטטאמי:
כשעולים על הטטאמי ויורדים ממנו בזמן שהשיעור מתקיים, נהוג לקוד בסייזה ולא בעמידה.

כאשר הדוג׳ו שקט:
אם הגעת אל הדוג׳ו בזמן שכולם מתאמנים בדממה על תרגיל מדיטצייה כלשהו, יש לשבת על הספסל ולהמתין בשקט עד שהתירגול מסתיים. כך גם לגבי כניסה אל הדוג׳ו בזמן שהמורה מסביר או מדגים דבר מה. נהוג לשבת ולהאזין להסבר מבלי להתעסק עם חליצת נעליים, סנדלים ורישרושים שונים ומשונים.

הצטרפות הרמונית לאימון:
לאחר שמחליפים בגדים לבגדי אימון וקדים קידה בסייזה, יש לשבת לכמה רגעים בסייזה, לספוג מעט את האווירה ולמצוא רגע מתאים לחבור לאימון. בדוג׳ו שלנו אין צורך להמתין לאישור המורה להצטרף לאימון. בדוג׳ואים מסויימים נהוג להמתין לאישורו יש לוודא זאת עם המורה.

חובה להקפיד לערוך חימום של לפחות עשר דקות לפני שמצטרפים אל האימון. אם הגענו באמצע החימום, יש להצטרף לאותם תרגילי חימום. לאחר שהחימום מסתיים, אפשר להשלים את החסר.

התנצלות:
בהזדמנות הראשונה בה יש לך אינטראקציה כלשהי עם המורה או עם מי שמדריך באותו יום, יש להתנצל בקצרה ובאופן ענייני על האיחור. אין צורך במתן הסברים. פשוט לומר ״סליחה על האיחור״.

אסיים באיחולי אימונים מהנים, ואיחורים הרמוניים בנסיבות טובות.

זאב.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה