יום ראשון, 17 במאי 2015

ללמוד ממורה אחר - לבקר בדוג׳ו אחר

באמנויות המסורתיות של יפן ובדוג׳ואים של אייקידו בהם ״גדלתי״, וגם אצלנו בדוג׳ו כמובן, נהוג להודיע למורה לפני שהולכים להתאמן במקום אחר. אצלנו די לי בהודעה של התלמיד, ואשמח גם אם הוא יקשיב לעצתי במידה ותהיה עצה כלשהי. בדוג׳ואים מסורתיים יותר, נהוג ממש לבקש רשות, ובמחמירים ביותר, פשוט אסור להתאמן אצל מורה אחר.

התלמידים בדוג׳ו שלי אינם שייכים לי. כמובן שכל אחד חופשי לחיות את חייו וללמוד היכן שהוא רואה לנכון לעשות זאת, אך כללי הנימוס והאטיקט מנחים אותנו שלא  לנהוג בקלות ראש כאשר יוצאים להתאמן במקום אחר.

הכלל אצלנו בדוג׳ו הוא ברור ואחיד: אם ברצונך להתאמן בדוג׳ו אחר, יש להודיע לי על כך לפני כן. חשוב לי מאוד להבהיר, שאין זה מתוך רצון לשלוט באנשים או למנוע מהם התפתחות אישית. ההיפך הוא הנכון: אני מעודד מאוד הרחבת אופקים. אך כאשר תלמיד יוצא לאימונים בדוג׳ו אחר, חשוב לי ליידע אותו אודות האטיקט הנהוג ולגבי האופן בו נהוג לנהוג ולהתנהג.出稽古 דֶגֶייקוֹ:

יציאה מהדוג׳ו הקבוע להתאמן בדוג׳ו אחר, נקראת דֶגֶייקוֹ, וישנם כללים אשר מטרתם היא לאפשר לביקור זה להיות מוצלח ופורה. חשוב לזכור שאנו מייצגים את הדוג׳ו שלנו ואת המורה שלנו, ושהרושם שאנו נותיר, עשוי להשפיע על הידידות ועל הקשר בין הדוג׳ואים.

הרשום כאן מתייחס אל הנהוג בדוג׳ו שלנו ובדוג׳ואים של המורים היפניים שלנו. מחוץ ליפן, ולעיתים גם ביפן עצמה, ניתן לעיתים לראות התייחסות קלילה בהרבה, ומנגד, גם התייחסות קשוחה ואף איסור להתאמן בדוג׳ו אחר.
בירור ראשוני:

ישנם מורים שמעודדים יציאה לאימונים במקומות אחרים, וישנם שמסתייגים מזה. לכן, חשוב לברר מראש האם זה מקובל בדוג׳ו שלך. כך גם לגבי הדוג׳ו המארח. חשוב לברר בעוד מועד האם ניתן בכלל להתארח שם לאימון. ביפן, מקובל לרוב שהמורה הוא זה שפונה אל המורה האחר, ומבקש ממנו לארח את תלמידו.

לאחר שתיאמנו ביקור וקיבלנו את הסכמת המורים, חשוב לזכור שלביקור בדוג׳ו אחר ישנם היבטים רבים. התועלת הפוטנציאלית רבה, אך מנגד, חוסר תשומת לב עלול לגרום למבוכה, לפציעה, או לאי הבנות שונות משונות.


אם לסכם בקצרה, יש לשים לב לשלושת הנושאים החשובים ביותר: נימוס, ענווה ובטיחות.


礼儀 רֶייגִי:

נימוס והתייחסות מכבדת, או במילה אחת: רֶייגִי, מהווים את נושא האימונים החשוב ביותר. יש להקפיד הקפדה ייתרה על הגעה אל האימון בעוד מועד, עזרה באירגון הדוג׳ו, תשומת לב לכללי ההתנהגות וההתנהלות בדוג׳ו, מילות נימוסין למורה המארח, הצגת עצמך בפני המתאמנים, וכן יש לשים לנקיון ולמראה שלך ושל הלבוש והציוד שלך.

ענווה:

יש להתאמן בענווה, ולקבל כל תיקון והסבר בקידה וללא השוואות והערות. חשוב לנסות ולהתאמן ככל האפשר על מה שהמורה מראה, ולא לדבוק בהרגלים שלך. יש להימנע לחלוטין מללמד, לתקן או לעצור את תנועותיו של השותף שלנו לאימון, וכמובן לא ״להתחכם״ כשטכניקה לא מצליחה.

בטיחות:

חשוב לשים לב להבדלים בגישה ובטכניקה, ולהתאמן באופן זהיר. תנועה וההרגלים שלנו, עשויים להיות חדשים או שונים לפרטנר בדוג׳ו אחר.

感謝 קָנְשָׁה - הכרת תודה:

בסיום האימון, חשוב להודות באופן אישי למורה המארח ולמתאמנים שהתאמנו עימנו. למחרת הביקור, יהיה זה נכון להודות שוב בטלפון או בכתב. נהוג גם שהמורה של התלמיד שהתארח, מודה באופן אישי למורה המארח.

ביקור חוזר:

יש להיזהר מהתיחסות אל קבלת הפנים של המורה ואל הדוג׳ו המארח כאל דבר מובן מאליו. בכל ביקור יש להקפיד באותה מידה על הכללים הרשומים כאן.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה