יום שבת, 2 במאי 2015

אייקידו ומיסוגי, אייקידו הוא מיסוגי

״אייקידו הוא מִיסוֹגִי״ נהג לומר מייסד האייקידו, כאשר שאלו אותו אודות מהות האימון. מיסוגי פירושו טיהור וטוהרה. אמנויות לחימה מסויימות, מתייחסות אל התוקף כאל יריב אשר יש לנצח בעזרת פגיעה והכנעה גופנית. האייקידו אינו מתייחס אל התוקף כאל יריב אלא אל המחשבות, התכונות וההרגלים שלנו שמפריעים לנו להגיע לידי הבנה ולפתרון בדרכי שלום. ההתגברות והנצחון באייקידו, הם אם כן על עצמנו ולא על האחר. מלאכת נקיון הנפש והמחשבה מגישה שלילית, מהווה סוג של מיסוגי.

פירוש המילה היפנית ״קוֹקוֹרוֹ״ הוא נפש ולב, והוא נכתב כך:


לפני שנים, חבר טוב ומורה מעולה לאייקידו שהיה גם מורה לזן, שלח לי ציור יפני מקסים של נזירים שממרקים במרץ רב את המילה ״קוקורו״.


נזירים מנקים את המילה ״קוֹקוֹרוֹ (לב)״
מהאוסף של קנשו פורויה סנסיי.

ציור זה מבטא בצורה נהדרת את רוחו של האימון באייקידו. את הקוקורו של האייקידו ואת המושג מיסוגי.

האייקידו הוא כלי לעיבוד הרוח. באין תחרויות וקרבות, הנצחון היחידי והחשוב הוא נצחן עצמי - בעזרת תהליך חיזוק התכונות שמסייעות לנו לחיות חיים הרמוניים עם עצמנו, עם הזולת ועם הטבע.

תלמידים רבים מספרים לי על אימונים אליהם הגיעו עייפים וטרודים, אך הסתיימו בתחושה רעננה והפתעה לנוכח בעיות שכמו נפתרו או התגמדו מאליהן לממדים הגיוניים.

אימון אייקידו מפנה מקום רב בלב, ואת המקום שהתפנה, מאירים חיוך, אֶמוּן וברק של טוּב עיניים. האימון הוא לא בריחה מהמציאות או מהתמודדויות. אם נשווה את הנפש שלנו למזוודה עמוסה שאי אפשר אפילו לסגור אותה, אזי האימון - מיסוגי - מוציא את כל תכולתה, ומאפשר לבגדים ולחפצים להסתדר ולהתקפל באופן נכון ומאורגן. בסופו של האימון, מגלים לעיתים שלא רק שאפשר לסגור את המזוודה, אלא שנותר בה אפילו מקום פנוי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה