יום שלישי, 15 בספטמבר 2015

מיאמוטו מוסאשי והנחש (ומתנה משיממוטו סנסיי)

מִיָאמוֹטוֹ מוּסָאשִׁי ישב בחורש שקט ביחד עם נזיר זֶן שלימד אותו זָאזֶן. נחש ארסי הגיח מבין העצים וזחל לעברם בביטחה. המָאמוּשִׁי הוא נחש ארסי ומסוכן מאוד, ומדי שנה יש מספר מקרי מוות כתוצאה מהכשתו. מבט עיניהם של מוסאשי ושל הנזיר לא הוסט לעבר הנחש, אך שניהם הבחינו בו והיו מודעים למעשיו. המאמושי התקרב אל מוסאשי שישב במדיטציה בשיכול רגליים, וכאשר כמעט הגיע אליו, הוא נעצר לרגע ליד הלוחם עז הנפש, שינה כיוון וזחל אל עבר הנזיר. כשהגיע אל רגליו היחפות של הנזיר, הוא זחל עליהן, המשיך והתפתל במעלה ירכיו, זחל על ידיו, והמשיך לאיטו בחזרה אל עצי החורש עד שנעלם בסבך.

לאחר זמן מה, סיימו השניים את תירגול המדיטצייה, והנזיר אמר למוסאשי, ״הנחש הרגיש את עצמתך ונמלט ממך. הצלחת לסיים את המפגש ביניכם ללא פגע ואף ללא עימות. הנחש לא תקף, ואתה לא פגעת. אני משוכנע שהנחש הרגיש את גדולתך כלוחם, ואני מתפעל ומתרשם עמוקות מהרמה אליה הגעת. היתה זו הדגמה מצויינת של עקרון הנצחון ללא לחימה״.

מיאמוטו מוסאשי היה פחות מרוצה מעצמו, ואמר בהערכה רבה לנזיר, ״אני אמנם ניצחתי ללא לחימה, אך העֹצמה שלי מפחידה את הסובבים אותי שנמנעים להילחם בי, עד כדי כך, שאפילו בעלי חיים חוששים להתקרב אלי. אתה לעומת זאת ישבת רגוע ללא כל מחשבה וללא כל פחד. השלווה ושוויון הנפש שלך, הסבו לנחש תחושת בטחון ורוגע. הנחש התייחס אליך כאל חלק מהטבע, כפי שהוא התייחס לאבנים, לעצים ולרוח. כך גם אנשים מתייחסים אליך.״

לשמע גילוי הלב והתקדמותו של  מוסאשי בדרכי זן, קרנו פניו של הנזיר חיוך עדין.

המורה שלנו לאייקידו - שיממוטו סנסיי, סיפר לנו סיפור נהדר זה בשבוע שעבר כשהיינו בסמינר שלו בהולנד. באותו בוקר הוא העניק לדוג׳ו שלנו במתנה קליגרפיה פרי מכחולו שקשורה ישירות לסיפור. המושג המצוייר בה הוא ״בּוּגִ׳י״. לדבריו, אל מצבו התודעתי של הנזיר הוא מנסה להגיע, וגישה זו הוא מנסה וליישם באייקידו.

無事 - בּוּגִ׳י (שיממוטו קצויוקי סנסיי)
無事 - בּוּגִ׳י ביפנית מודרנית הוא ביטוי שמתאר דבר מה שהסתיים ללא פגע. למשל, טיול, סמינר אייקידו, אירוע, נסיעה וכו׳. בעולם הבודהיזם, המושג ״בוג׳י״ מתאר ״תודעה ללא תודעה״, אי היצמדות למילים ולמושגים, או בפשטות - אין שום דבר.
無 בּוּ - אין; 事 גִ׳י - דבר. כמו רוחו של נזיר הזן בסיפור אודות מוסאשי והנחש.

דיוקן עצמי של מוסאשי
מיאמוטו מוסאשי היה סמוראי שחי לפני כארבע מאות שנה. הוא אחת הדמויות הידועות ביותר בהיסטוריה ובתרבות העממית של יפן. קשה להפריד כיום בין מיתוס למציאות, ובין עובדות היסטוריות והשערות, אך אין עוררין על כך שמוסאשי היה לוחם מהולל שכשרונו ותובנותיו איפשרו לו לשרוד אינספור קרבות ומלחמות. כיאה לבני מעמד הסמוראי, הוא למד תחומים נוספים מעבר ללחימה, והראה כשרון בולט גם בציור, פיסול, כתיבה וזן. בשנות החמישים לחייו הוא הספיק עוד להיפצע במלחמה, ובגיל שישים מת ממחלה, זמן קצר לאחר שסיים את כתיבת חמש המגילות הידועות כיום בשם ״ספר חמש הטבעות״. הספר תורגם לעשרות שפות, והוא מהווה מקור השראה למתאמני אמנויות לחימה, וכן לעוסקים בפילוסופיה, עסקים, ניהול, אסטרטגיה צבאית ועוד.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה