יום חמישי, 5 בנובמבר 2015

אוֹבָּאטָה סָאן


בדוג׳ו שלנו יש חלונות נמוכים. כשאני מביט מבעדם החוצה, אני רואה רק את הרגליים של המתאמנים שמגיעים לאימון. יש שמגיעים בצעד מהיר ויש שהולכים להם לאיטם. הזמן בדוג׳ו הוא יקר לאין ערוך. יש שבינים זאת, ונחפזים להגיע מהר ומוקדם ככל האפשר, להכנס ולקוד קידה, להתלבש במהירות ולהתחיל מייד באימון. זוהי דרכו של המתאמן בדרך.

בדוג׳ו של קוֹיָמָה סנסי בו עשיתי את ארבע-עשרה השנים הראשונות שלי באייקידו, היה בחור בשם אוֹבָּאטָה סַאן. הוא עבר לעיר קיוטו מהאי הוֹקָאִידוֹ כשהוא דאן 4 באייקידו. בידיו היה מכתב המלצה מהמורה שלו, שביקש מקוימה סנסי שיקבלו לאימונים.

אני זוכר שכשרכבתי על אופני בדרך אל הדוג׳ו, ראיתי לעיתים את אובאטה סאן הולך בצעדים גדולים ומהירים כל כך. הוא נהג להגיע אל הדוג׳ו ולהתלבש במהירות הבזק.

החימום שהוא נהג לערוך לעצמו לפני האימון היה מראה מעורר השראה. הוא במשך עשר דקות חימם באופן אינטנסיבי את מפרקיו, וסיים בניתורים על קצות האצבעות אבל לא בצורה הרגילה, אלא על גב האצבעות. בלתי אפשרי... לא יאמן. לאחר מכן הוא נטל לידיו את טָנְטוֹ (פגיון קצר מעץ) והחל "לשחק" בו. מעבירו במהירות מיד ליד משנה בזריזות מדהימה את האחיזה. לאחר מכן הוא נהג להטיל אותו מספר רב של פעמים אל הטטאמי. בתחילה הוא נהג להתאמן בהרמת הטנטו בעזרת אצבעות רגליו. לאחר מכן הוא התאמן בנטילת הטנטו מהטטאמי תוך שהוא מנתר בזריזות לגלגול ואוסף אותו לאחיזה מדוייקת ולקַמָאֶה (עמידת מוצא) לכיוונים שונים.

לאחר מכן הוא נהג לגשת אל המדף עליו היו מונחים הבּוֹקֶנִים (החרבות מהעץ). ללא שום בררנות, הוא נטל את הבוקן הראשון שהזדמן לידיו, קד קידה מהירה עם הבוקן תוך שהוא מרימו במאוזן מעל לראשו, וניגש מייד להתאמן על סוּבּוּרִי מהיר ואנרגטי. (סובורי - תנועות חיתוך הגנה והתקפה עם הבוקן). לאחר מכן הוא נהג לערוך לעצמו אימון גילגולים עם הבוקן כשהוא בפעם ביד ימין ופעם ביד שמאל, פעם גלגול לפנים ופעם גלגול לאחור.

לסיום הוא נהג לגשת אלי ולהציע לי בחביבות להתאמן יחד. הוא מעולם לא חסך ממני הסברים.

הוא היה אחד המתאמנים המעולים שפגשתי אי פעם. הוא היה האוּקֶה הכי טוב שהכרתי.

2 comments:

  1. Inspirational. I imagine that the 'best Ukes' are the ones who teach by example... who embody the values of 'budo' in the way they live their lives... the way they walk and the way they warm up. Thank you for sharing this.

    השבמחק
  2. ואוו מעורר השראה במיוחד

    השבמחק