יום חמישי, 31 במרץ 2016

אוּצִ׳י דֶשׁ​ִי 内弟子

אוצ׳י דשי בדוג׳ו באיוואמה - יפן
למקור התמונה הקלק/י כאן

בעשורים האחרונים, המושג ״אוּצִ׳י דֶשׁ​ִי״ נשמע יותר ויותר, ונראה שהוא גם עובר תהליך שינוי בהתאם לאורח החיים הנהוג במדינות השונות ולקידמה. במקור, אוצ׳י דשי היה מושג יפני שתיאר תלמי​ד ​ש​מקדיש עצמו לחלוטין למורה שלו, לאמנות, ולדוג׳ו. ללא מועד סיום.

תלמיד שכזה​,​ ​גר לרוב בדוג׳​ו א​ו בביתו של המורה. מכאן משמעו​ת​ המושג​: ​אוּצִ׳י 内 פנימי, דֶשִׁי 弟子 חניך​.​ לצד מילוי מטלות שונות וטיפול מלא בכל צרכי הדוג׳ו והמורה, הוא ז​ו​כה ל​הדרכה אישית​ וליחס מיוחד מהמורה ומהמדריכים. התלמיד מחויב להשתתף בכל פעילויות הדוג׳ו.

​אוצ׳י דשי מקבל מהר יחסית תפקידי הוראה וניהול בדוג׳ו, והוא מתלווה למורה כשהלה יוצא ללמד או להדגים מחוץ לדוג׳ו.

כיו​ם המשמעות של המושג ״אוצ׳י דשי״ היא בעלת משמעות רחבה יותר וגמישה. קיימים מקומות בהם אפשר להתקבל לתכנית אוצ׳י דשי בהתאם לאורח החיים המודרני - לתקופות של ימים, שבועות, חודשים או לתקופה לא מוגבלת.

שיטות החניכוּת האישית, שוליית אמן ואוצ׳י ד​שי, ה​יו נהוגות בעבר יותר מאשר בעולם המודרני, ובאותם ימים, זו היתה בעצם הדרך היחידה והמסורתית להפוך למורה לאייקידו, לרופא, אמן​, ​אומן​ או מומחה​ כמעט בכל תחום.​ בספר המעניין ״נערה עם עגיל פנינה״, אפשר לקרוא אודות הגישה הזו שהיתה רווחת באירופה. בספר המצויין, מסופר בין השאר על חיי השוליה של הצייר ההולנדי הנודע וורמיר.

אין חוקים וכללים ברורים לגבי השימוש במושג ״אוצ׳י דשי״. אך מקובל שהזכות ​(ויש שיאמרו מעמסה) לאפשר לתלמידים להפוך לאוצ׳י דשי, שמוּרָה לרוב למורים וותיקים לאמנים שעוסקים שני​ם רבות בתח​ום שלהם. כמו כן, חיי אוצ׳י דשי מוגדרים לרוב כחיי תלמיד בדוג׳ו, בבית המורה או בצמוד לדוג׳ו, כשהם מקדישים עצמם לא רק לאימונים, אלא גם למילוי מגוון מטלות שנסובות בעיקר סביב ענייני הדוג׳ו.

3 תגובות:

 1. ב"ה
  זאב יקר,
  כל עוד יש לך מה לתרום,
  כל עוד יש לך דרך להוביל את תלמידך,
  איני רואה זאת "כמגוחך", נהפוכו
  אם ניתנה לך האפשרות להפוך למורה הוענקה לך הזכות לקדם את תלמידך
  עד למקום בו "תיפרדו" כי עליו למצוא מורה דרך חדש כי מיציתם את
  הקשר הזה.
  בעיניי לאוצ'י דאשי יש הרבה מעבר למורה שמעביר ידע לתלמיד - יש שם קשר
  שנרקם בין שני בני אדם - שניהם ניזונים ממנו, שניהם צומחים ממנו
  ושניהם יוצאים נשכרים ממנו.


  השבמחק
  תשובות
  1. תודה חיים יקר,
   תמיד נהנה ולומד מתגובותיך.
   תודה רבה רבה,
   זאב

   מחק
 2. ב״ה
  שבוע טוב זאב יקר,
  נהנה לקרוא את המאמרים שלך
  האמת, שאני ממתין להם
  :-)

  השבמחק