יום חמישי, 21 ביולי 2016

ריקוד שמיימי  天舞

שִׁימָמוֹטוֹ קָצוּיוּקִי סנסיי


משהו שכתבתי בסתיו של 2006


בביקור האחרון שלנו ביפן, נסענו להתאמן אצל מורה בשם שִימָמוֹטוֹ סנסיי. שיממוטו סנסיי הוא דאן 7 (כיום הוא כבר דאן 8) באייקידו ולמד ישירות מהמייסד. בנוסף לכך הוא ראש מקדש הזן שוֹסֶנְגִ׳י בעיר טויונאקה שבמחוז אוסאקה. איזה שילוב נפלא - נזיר זן ומורה לאייקידו.
האייקידו שהוא הדגים ולימד היה עוצר נשימה ומרגש. דרך הלימוד שלו היתה כה נעימה וחברית. הוא הסביר בשקט בשקט. לעיתים בלחש. חזר שוב ושוב על המשפט - "בצע את הטכניקה שלך בדממה של גוף ונפש". בטכניקות שלו היה קסם של תנועה שההרמוניה שבה היתה ברמה של ריקוד שמיימי.

שיממוטו סנסיי הזמין אותנו לאחר האימון אל ביתו ששוכן בצמוד לדוג׳ו ולמקדש. לאחר שהמשפחה כולה אירחה אותנו כיד המלך, הוא העניק לכל אחד מאיתנו שי - דף עם קליגרפיה שהוא כתב במכחולו וכן מגבת גדולה שעליה כתובה בכתב ידו המילה 舞  מַאִי = ריקוד.

בשפה היפנית, יש מילים שונות המתארות ריקוד. אך לדברי שיממוטו סנסיי, יש מילה מיוחדת במינה שמשמעותה היא אמנם ריקוד, אך ריקוד יחיד במינו. המילה היא "מאי". זהו ריקוד השונה מריקודי בילוי או הופעה. ההבדל הוא בכך שאותו "מאי" הוא לא ריקוד למען עיניהם של צופים אלא למען רוחו של הרקדן עצמו או למען אלוהיו.

אפשר למצוא מַאִי בטבע במעופן של ציפורים, בעלי שלכת המסתחררים לענן יפהפה ברוח הסתיו, בשחייתם השלוה של דגי הקוֹי בבריכות המקדשים של יפן...


צילום ענן זרזירים - אריאל לשינסקי - מקור

משהו ביצירה של רב-אמן מביא אותנו לעיתים לחוות חוויה נוגעת ללב, כאילו חזינו בתופעת טבע מרגשת.

הייתי רוצה שתראו את האייקידו של שיממוטו סנסיי...

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה