יום רביעי, 14 בספטמבר 2016

בּוּגִ׳י אייקידו, בּוּגִ׳י זן  無事禅 無事合気道

המורה שלנו לאייקידו העניק לנו יצירת אמנות, פרי מכחולו - דף לבן ועליו מצויירות המילים בּוּ גִ׳י.
שִׁימָמוֹטוֹ סֶנְסֶיי הוא ראש מקדש זֶן ומורה לאייקידו מאוד מאוד וותיק ומוערך. את ראשית ימיו באייקידו לפני למעלה משישים שנה, הוא עשה כתלמיד של מייסד האייקידו ושל אחד מגדולי המורים של תקופתו - אוֹסָאווָה קִיסָאבּוּרוֹ סנסיי. גם זן הוא למד מגדולי המורים של תקופתו. שיממוטו סנסיי ניחן בצניעות ובענווה, ובהתייחסות נעימה ומלאת הומור וחכמה מלאת הפתעות ורעיונות יוצאי דופן. אנשים ניגשים אליו ביראת כבוד, אך ברגעים ספורים, בחיוך ובחביבות נעימה, נמוגים גינוני הייתר, וזהו, אתה מוצא את עצמך מאוהב ושבוי בקסמו. זאת למרות היותו (או בזכות היותו) כה בכיר ומוערך בעולם האייקידו ובעולם הזן, שם הוא מכהן בתפקיד כְּמוּרָה ממש תחת ראש סוֹטוֹ זֶן.

בכל הקשור לעבודות המכחול המרגשות שלו, שיממוטו סנסיי מגדיר עצמו כתלמיד שׁוֹדוֹ. ״שודו״ היא אמנות כתיבה תמה במכחול. הוא מגדיר עצמו כתלמיד, והוא אכן ממשיך ללמוד באופן קבוע אצל אמן שודו, אך הוא עושה זאת באדיקות כבר כחמישים שנה, ועבודותיו הן יצירות אמנות בעלות ערך ומשמעות עמוקה בכל היבט שהוא.

הדף הקטן שעליו כתובות המילים בּוּ גִ׳י תלוי השבוע בדוג׳ו שלנו. למושג ״בוג׳י״ שלושה רבדים:

בוג׳י בשפת היומיום
משמעותו הפשוטה והשימושית בשפת היומיום, היא לבשר שהכל הסתיים בשלום וללא פגע. בוג׳י נאמר בעת מילות ברכה ותודה לאחר אירוע, טיול, או כל פעולה שלוותה בדאגת מה לשלום המשתתפים. בעברית, אפשר אולי להשוותו לביטוי ״הכל הסתיים בשלום״.


בּוּגִ׳י  無事  - שֹׁודוֹ פרי מכחולו של שִׁימָמוֹטוֹ סֶנְסֶיי

שני הקָנְגִ׳י שמרכיבים את המושג בוג׳י הם בּוּ 無 (אין/שום דבר), גִ׳י 事 (דבר, עניין, בעיה). לכן, בפירוש מילולי, בוג׳י הוא אין בעיה, אין דבר, שום דבר.

בוג׳י באייקידו
אין בעיה? אבל הרי יש בעיות, יש עניינים, יש קשיים וטענות, ספקות, דאגות והתלבטויות, סבל וצער. וכאן מגיע הרובד השני של פירוש המושג בוג׳י: ראיית דברים בפרופורציה והתייחסות אליהם בהתאם לה. אם קשה לנו בזמן שיעור אייקידו, וכמובן שקיימים קשיים, כי גם אם לרוב השיעור מהנה והאתגרים מתקבלים באמון עצמי והדדי, אני רואה לעיתים מתאמנים שמאבדים את סבלנותם או את חדוות הלימוד, והסיבות לכך מגוונות ולעיתים גם מפתיעות. הבעיה שלנו ממלאת את הלב ואת המחשבות, ומטילה צל, ספק ולעיתים תרעומת.

יש לנו חבר טוב - אחד מבכירי המורים בארץ - איתן בן מאיר סנסיי. כששואלים אותו לשלומו הוא נוהג לענות ״אצלי הכל מצויין - בהתחשב באלטרנטיבות״. תשובה מחוייכת זו, מזכירה לנו, שכשאנחנו נתקלים בקושי או בבעיה, מוטב שננסה להזדרז, ועוד לפני שהיא תשפיע על מצב הרוח שלנו ועל המוטיבציה שלנו, ניזכר ונהיה מודעים לקיומם של אנשים שחיים בעולמנו - אנשים עם בעיות הרבה יותר גדולות וקשיים הרבה הרבה יותר גדולים.

נכון, יש לי ברגע זה בעיה עם מתאמן אחר באימון. כואב לי, נעלבתי, אני כשלון מהלך על שתים ואני ממש אומלל, אך יש גם אנשים שבכלל לא יכולים להגיע לשיעור אייקידו. יש אנשים ששוכבים וסובלים סבל עצום בבית החולים או בביתם. יש כאלה שמצבם הכלכלי אינו מאפשר להם אפילו לחלום על לימוד אייקידו. יש אנשים שעבורם חופש תנועה וחופש ביטוי הם חלומות באספמיה. הצרות שלהם והקשיים שלהם גדולים פי שניים, ואולי פי עשרה או פי מאה, או אפילו פי אלפים מגודל ה״בעיה״ שלנו.

בטל בשישים
כולם בוודאי מכירים את הביטוי העברי ״בטל בשישים״. אם נמהל חצי כוס דיו בחצי כוס מים, המים ייצבעו בשחור. אם חלקו של הדיו יהיה עשירית מכמות המים, הצבע יהיה אפור. אך אם חלקו של הדיו במים יקטן עד כדי טיפה קטנטנה שגודלה הוא אחד חלקי שישים ביחס למים, קרוב לוודאי שלא נבחין בשום שינוי בצלילות המים. כך, בעיה ״גדולה״ הופכת לקטנה רק בעזרת שינוי נקודת התצפית שלנו על עצמנו ועל העולם ובעזרת מודעות לאלנטרנטיבות. כשנסגל לעצמנו נקודת מבט כזו, חלק מהבעיות שלנו ייראו פתאום כל כך קטנות, עד שיהיו בטלות בשישים, או ביפנית - בוג׳י.

בוג׳י בזֶן
רובד שלישי של פירוש המושג בוג׳י, מתאר אדם שמסגל לעצמו אורח חיים ומבט מפוכח על עצמו ועל המציאות. אדם בעל ראיית עולם רחבה ועמוקה והתייחסות מידתית למתרחש בליבו ובסביבתו. בזן בודהיזם, בוג׳י הוא אחד המושגים שמתאר את הלך הרוח של אדם שזכה להארה רוחנית.

בוג׳י בחיי היומיום
אחד האתגרים האישיים שלי, הוא להגשים יותר ויותר את המהות של בוג׳י בזמן השיעור, בזמן התירגול ובזמן ההדרכה והשיחות עם חברי הדוג׳ו. בתקווה לכך שבזכות תירגול בוג׳י באייקידו, יעלה בידי ובידי חברי לדרך, להגשימו גם בחיי היומיום עם עצמנו, המשפחה, החברים וכל הסובב אותנו.
המלאכה עוד רבה רבה, וכמה טוב שהדרך ארוכה ונפלאה.
תודה שקראת.
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה