יום שבת, 15 באוקטובר 2016

ללמוד לא ללמד

צילום: סלבה מירונוב


המומחים המתחילים
בדוג׳ו שלנו ישנו כלל: לא מתקנים זה את זה. בזמן השיעור, למתאמנים שעדיין אין להם חגורה שחורה, מותר לתקן תלמידים אחרים רק כאשר המתאמן מבקש עזרה. כמובן, במקרים של בעיית בטיחות או סכנה כלשהי, נדרש מכל אחד לגלות אחריות ולהעיר על כך מייד. יצא לי להתאמן בדוג׳ואים ובסדנאות בהן כולם היו מורים של כולם. אפילו תלמידים שמתאמנים שיעורים ספורים בלבד תיקנו זה את זה כאילו היו מומחים מדופלמים.

להשתיק את הניווט קולי
אחד האתגרים המתסכלים אך גם המתגמלים ביותר, הוא ההגעה באופן עצמאי להבנה או לפתרון בעיה. המורים הטובים ביותר שלמדתי מהם היו אלה שאיפשרו לי להרגיש את הטכניקה שלהם שוב ושוב, ולכן כה חשוב פשוט להתאמן עם מתאמנים וותיקים ולחפש הזדמנויות ״לגנוב״ את עקרונות האייקידו בזכות תירגול עם המורה והתבוננות מעמיקה בתנועותיו. אינני מכיר אף אחד שנהנה לשחק שח-מט בעוד מישהו עומד בצד וכל הזמן ואומר לו מה לעשות. שיעורי אייקידו מעניקים לנו אתגרים רבים, והמורה יכול לעיתים בקלות לתת פתרון ותשובה, אך ברוב המקרים, המורה יבחר לתת למתאמן להגיע אל התובנה או אל התשובה בעצמו בתהליך למידה מעשיר ומפתח.

הטעויות הן המורות הטובות ביותר
כאשר המורה מגיש את התשובה על מגש של כסף, התלמיד מצליח, אך לא תמיד מפנים ומבין. לעומת זאת, כאשר התלמיד מגיע אל תובנה ופתרון באופן עצמאי, התובנה חודרת אל מקום הרבה הרבה יותר עמוק ומשמעותי, מה גם שטעויותיו של התלמיד הן לא בהכרח טעויות אלא היכרות עם אפשרויות נוספות וגילויים מעניינים בפני עצמם.

פירות האיפוק
כך, בזכות גישה זו, במשך שנות אימונים רבות, התלמידים מטפחים ערנות ועירות תודעתית וגישה של תירגול רב ונסיון ומחקר עצמאיים. המתאמנים לומדים להבחין בטעויות הפרטנר שלהם לאימון ולהתאפק. כך, מבלי להתערב יותר מדי זה לזה בתהליך הלימוד, מתרחשים ללא מילה וללא רמזים הבזקי גילוי מציאת עקרונות האייקידו והבחנה בתובנות אישיות. כך עד לקבלת החגורה השחורה, אז נדרש מהמתאמן שיתקן ויעיר פה ושם למתאמנים חדשים, אך לא לבעלי חגורות שחורה, כי הרי גם להם מגיע עדין ליהנות מפירות חוויית לימוד זו.

מה קודם למה
חשוב, שגם אם יש לי חגורה שחורה ואני מוצא לנכון לתקן או להנחות מישהו, שאשמור על מידה נכונה ועל סדרי עדיפות בהוראת עקרונות ותנועות האייקידו.

המורה השקטה
דממה, בסודי סודות, מלמדת אותנו הכל.
בשיר "Let The Sunshine In" מהמחזמר ״שיער״, יש שורה שמתאימה לסגנון הלימוד באייקידו:Silence
Tells me secretly
Everything
Everything
צילום: סלבה מירונוב

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה