יום שני, 7 בנובמבר 2016

正勝吾勝勝速日 נצחון אמיתי הוא נצחון על עצמי כהרף עין

היכרות עם עולם האייקידו, תפגיש אותך במוקדם או במאוחר עם הביטוי ״נצחון אמיתי הוא נצחון על עצמך״. מייסד האייקידו נהג לכתוב אותו במכחולו באותיות מאירות עיניים ולהסבירו כל אימת שנשאל אודות מאפייני אמנות הלחימה שהוא פיתח.


מוֹרִיהֶיי אוּאֶשִׁיבָּה אוֹ-סֶנְסֶיי מייסד האייקידו

בנו של אל הסערות

הביטוי מופיע לראשונה בספר היפני העתיק נִיהוֹנְגִי שנכתב ונערך בשנת 720 לספירה. הספר נפתח בסיפור המיתולוגי אודות הבריאה. בין אל הסערות לבין אחותו - אלת השמש, שררה יריבות, ובאחת ההתנצחויות ביניהם, היא נטלה את חרבו והולידה ממנה שלוש בנות. אל הסערות נטל את השרשרת שהיא ענדה, והוליד חמישה בנים. שמו של אחד מהם היה ״נצחון אמיתי הוא נצחון על עצמך - נצחון במהירות האור״ או ביפנית 正勝吾勝勝速日 מָאסָאקָאצוּ אָגָאצוּ קָאצוּהָיָאבִּי.

קליגרפיה עם הביטוי 正勝吾勝勝速日 מָאסָאקָאצוּ אָגָאצוּ קָאצוּהָיָאבִּי
נכתבה על ידי מוֹרִיהֶיי אוּאֶשִׁיבָּה אוֹ-סֶנְסֶיי מייסד האייקידו

正 מָאסָא - אמיתי / נכון
勝 קָאצוּ - נצחון
吾 אָ - עצמי
勝 גָאצוּ - נצחון
勝 קָאצוּ - נצחון
速 הָיָא - מהירות
日 בִּי - שמש / יום

ריקוד שמיימי
הסיפורים והדמויות שמופיעים בספר העתיק מילאו את ליבו והציתו את דמיונו של מייסד האייקידו. בזמן שלימד, הוא נהג להסבירם ואף להציגם בתנועות גוף, חרב, מקל ומניפה.
הגנה הדדית
אמנות האייקידו היא אמנות לחימה להגנה הדדית - הגנה עצמית תוך הימנעות מפגיעה בזולת.

במבט ראשוני, נראה שהאימון באייקידו עוסק בהתגברות על תוקף תוך הימנעות מאלימות - זאת בזכות תירגול ורכישת מיומנויות גופניות שמאפשרות זאת. לצד אימון הגוף, נדרשות מאיתנו תעצומות נפש לשם התגברות על מה שנחשב לשלילי ששוכן ברוחנו: הדחף לנצח, להיות צודק, ולהיחשב לטוב, לחכם ולחזק.״מטרת האיקידו
היא לא לנצח אחרים,
אלא להביס את השלילי
אשר שוכן בנפשך
ולמנוע את תפקודו״

מוֹרִיהֶיי אוּאֶשִׁיבָּה אוֹ-סֶנְסֶיי מייסד האייקידו

הרמוניה בשלושה רבדים

לאחר היכרות מעמיקה יותר עם האייקידו, הולכת ונוכחת השאיפה ליצירת איחוד והרמוניה, וכן הגשמת שינוי מהותי בתפיסת העולם, שמביאה בהדרגה לידי שיפור עצמי, חברתי וסביבתי.
אין תגובות:

פרסום תגובה