יום שני, 28 בנובמבר 2016

לכל המאחרים והמחסירים 🕰🗓

כל המורים לאייקידו מהם למדתי וכל המורים לאייקידו שמלמדים אותי כיום, מתייחסים בסובלנות ומלמדים במסירות גם את מי שמאחר או מחסיר שיעורים. כמובן, כל עוד התנהלות התלמידים והתלמידות מתאפיינת בנימוס בסיסי.

שילוב בתבונה
אָייקִי (הרמוניה) גם מעבר לטכניקות האייקידו
אם האייקידו עבורך הוא דרך חיים, חשוב אמנם להתאמץ ולהגיע אל הדוג׳ו בקביעות ובזמן, אך במידת הצורך, חשוב לא פחות להתנהל בגמישות ובפשרה, ולשלב בתבונה את האייקידו עם שאר המחוייבויות שלך. יש תקופות בהן אפשר להתאמן מדי יום, ויש תקופות בהן עומדות לרשותנו רק שעות ספורות בחודש. האייקידו עשוי לעזור לנו בתחומי החיים החשובים, כגון בריאות, משפחה ופרנסה, אך יש לוודא שהוא אכן מועיל להם ולא בא על חשבונם. 

העסוקים שבינינו שאינם יכולים להגיע בתדירות גבוהה ושלעיתים אינם יכולים להשתתף בשיעור שלם. רוצים בוודאי לדעת כיצד בכל זאת להמשיך להשתתף בשיעורי האייקידו מבלי לחוש או לגרום לאי נעימות. אם אין ברירה אחרת, זה בסדר להגיע באיחור או לצאת מוקדם מהשיעור, אבל לעולם אין לקחת זאת כדבר מובן מאליו. 

צְלִילוּת
הליכות ונימוסים ותקשורת עם המורה
אז... בראש ובראשונה, מילת המפתח היא תקשורת. יהיה טוב אם המורה יהיה מודע לקשיים שלך להגיע אל הדוג׳ו. במקביל, הליכות ונימוסים תמיד יסייעו לשמור על אוירה נעימה. אם מגיעים באיחור, נהוג להתנצל על כך ולהצטרף אל השיעור באופן הבא: ישיבה למשך מספר שניות בסייזה בשולי הטטאמי כדי לקלוט את האוירה ולהשתלב באופן הרמוני בשיעור. לאחר מכן, יש לקוד קידה בסייזה, ולערוך חימום שקט ויסודי. בזמן שהמורה מסביר או מדגים, יש להפסיק לבצע את תרגילי החימום ולשבת ביחד עם המתאמנים. בגמר החימום, אפשר להצטרף, אך יש להמתין עד להדגמת נושא אימון חדש על ידי המורה ורק אז להשתלב בתירגול הקבוצתי או הזוגי. בהזדמנות ראשונה, יש להתנצל על האיחור.

אם יש צורך לצאת לפני סיום השיעור, יש להודיע על כך למורה ולצאת באופן שאינו מושך יותר מדי תשומת לב, תוך הקפדה על הקידות הנדרשות.

האטה ענווה
קבלה סבלנית של האטת קצב ההתקדמות
איחורים תכופים יגרמו לכך שהתקדמותך באייקידו תואט משמעותית בשל המחסור בזמן אימון חופשי שמתקיים לפני ואחרי השיעור. ללא אימון חופשי, אין התקדמות מהותית באייקידו. לכן, מתאמנות ומתאמנים שמאחרים לעיתים תכופות או שמגיעים לשיעורים בתדירות של פחות מפעמיים בשבוע, עשויים להמתין תקופה ארוכה יחסית עד למעבר לדרגה הבאה. טוב יהיה אם העיכוב בדרגות יתקבל בהבנה, בסבלנות ובענווה עד ששוב יתאפשר לך להגיע בתדירות נאה.

דבר בְּעִיתּוֹ
לשמור עם הדוג׳ו על קשר שהולם את אורח חייך
אני שמח לראות שגם מתאמנים עסוקים מאוד ממשיכים לשמור על קשר עם הדוג׳ו ולהגיע אפילו לעיתים רחוקות. אימונים מועטים או קצרים, עדיפים על הפסקה מוחלטת. כאשר שוב יהיה לך זמן להתאמן בתדירות גבוהה, שוב תחול התקדמות ניכרת לעין ועימה גם מעבר לדרגות הבאות.

תיאום ציפיות ברור ותקשורת בריאה בינינו יאפשרו לנו ליהנות מדוג׳ו בו  גם מתאמנים שמאחרים או שלא מגיעים בתדירות מספקת, יבינו שהם רצויים ואהודים בדוג׳ו בדיוק כמו אלה שמגיעים מדי יום ביומו.

אימונים מהנים ופוריים,

זאב ארליך

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה