יום ראשון, 16 באפריל 2017

צבעי יסוד

מקור האיור: https://sozai-good.com/archives/14036 
משהו שכתבתי לפני כשתים-עשרה שנים, כשקזו היה עדיין בגן עירוני ״רגיל״. לאחר מכן הוא עבר לגן של בית הספר הפתוח, וכעת הוא בתיכון של אותו בית ספר.

ציור ראשון: לפני כמה ימים הגננת ביקשה לדבר איתי. מה העניין שאלתי אותה?

בסבר פנים רציני היא הודיעה לי שלקזוקי יש קשיים בפעולות מוטוריות עדינות. (קזוקי שבונה דגמים בלגו ננסי, יוצר עבודות קרמיקה עם מיהו ועוד נפלאות...). 

במה זה מתבטא? שאלתי אותה.

היא הסבירה לי שכולם בגן קיבלו דף שעליו מצוייר משולש. הילדים התבקשו למלא את המשולש בצבע, ורק קזוקי התעקש לקשקש במרכזו של המשולש.

הסברתי לגננת שאין לו שום בעיה אבל היא החליטה שאני מגונן עליו.

חזרנו הביתה, ציירתי שני משולשים על דף. אחד אני מילאתי בצבע ואחד הוא.

כבר במסיבת חנוכה בגן חשתי דחייה מהאופן בו הילדים ממש תוכנתו כמו רובוטים למלא את תפקידם במסיבה. גם אז, קזוקי סירב בכל תוקף להיות חלק מהקנוניה הזו והוא העדיף לבלות את המסיבה רוב הזמן על הברכיים שלי.

מדוע ילד חייב לעשות כל מה שהגננת קובעת? שאלתי את זה כשהייתי בגילו ואני שואל זאת שוב עכשיו.

מדוע חייבים למלא את המשולש? 

ציור שני: בדוג׳ו שלנו יש מתאמן שעוזר לי המון. יש לו יום הולדת מחר, והלכתי לקנות לו מתנה. הוא אוהב ליצור ולצייר, כך שחנות ציוד לאמנויות היתה בחירה טבעית ודי מהר מצאתי וביקשתי שיארזו לו עט יפה. גם כתיבה היא מכשרונותיו. המשכתי לשוטט בחנות, לקחתי בד קַנְבָס נקי, לבן, ממוסגר ומוכן לציור, הוספתי לו חמש שפופרות של צבעי שמן - שחור ולבן וצבעי היסוד (קִיהוֹן ווַאזָה), ולקינוח צירפתי לחבילה מכחול חדש.


כתבתי לו על כרטיסון ברכה: "מלא את זה כרצונך, יום הולדת שמח".

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה