יום ראשון, 9 ביולי 2017

גָמַאן 我慢image source: http://www.soulsurf.de/


מייד לאחר שקיעת השמש אתמול בחופה היפה של יפו, המקור הפלאי ממנו מגיעות הפתעות העולם, העניק לי מחזה מסכם לשבוע שעסק במושג היפני גָמַאן. זו היתה המחשה כה יפה, והעין והלב לא משו ממנה למשך שעה ארוכה. שלושה צעירים, שני בחורים ובחורה, רקדנים מעולים, אולי של אוהד נהרין, שהרי מרכז סוזן דלאל נמצא ממש מעבר לכביש, רקדו בחשיכת החוף לאור ירח בוהק שכוסה לעיתים בעננים.

הם נעו בתנועות מסונכרנות, מהפנטות, וללא מילה. במים הרדודים, בגלים שהיכו בהם, התפתלו זה על גבי זה וזה בזה, התגלגלו ונשאו והחליקו וצללו ועלו ושאגו ושוב היו שקטים, וְנַסּוּ וחזרו, והמשיכו להתאמן ולרקוד, ואי אפשר היה לדעת האם הם משחקים, או מתאמנים, או רוקדים, והאם זה קטע מתואם מראש או אילתור שביטא את מלוא כשרונם. הם לא הופיעו מול קהל, אלא פשוט לעצמם, ואולי כן היו מודעים לעיניים של האנשים הספורים שישבו בסביבה. או שלא.

בשלב מסויים, הרקדנית נותרה רק עם חלקו התחתון של בגד הים שלה, וזה היה טבעי, ונכון, וכאילו כלום לא התכוון וכוון שם. אך היתה שם אהבה. הם לא עצרו אפילו לרגע כדי להתאושש מהמלח בעיניים, מהבוץ באזניים, מצריבת מי הים בגרון, מהמאמץ העצום של הריקוד הנהדר שלהם. אי אפשר היה לראות עליהם קושי כלשהו בזמן שרקדו ביופי, ובמגע כמעט מתמיד זה עם זה, בקצף הגלים, ובהיעלמויות קצרות אל תוך מי החוף המעורבבים בחול.

הם פשוט נראו נהנים ומלאי חיים, והאמנות הגדולה שלהם זהרה. היכולות שלהם והכשרון שלהם הגיעו שם אל הקצה, לכאורה ללא מאמץ, אך בוודאי, בהתגברות עצומה, אם כי פניהם וגופם אמרו ״זה עניין של מה בכך״.

וזו משמעותו וביטויו של גמאן.


גָמַאן, פירושו התגברות על קשיים תוך שמירה על מבע פנים נינוח, וגוף שלא מראה את הקושי. כמובן, בהתאם למצב, חשוב מאוד לבטא רגשות, לבכות ולשתף בקשיים, אך ההיכרות שלנו מפעם לפעם עם גמאן, מאפשרת לנו לאסוף בסלסלת הנפש שלנו ״גמאנים״ קטנים פה ושם, כאשר אפשר להתאמן עליהם תוך שמירה על אנושיות. כך, ייתכן שיתאפשר לנו לאזור את תעצומות הנפש והגוף, הנדרשים כאשר עלינו להיות חזקים למען אחרים ולמען עצמנו, או למשל למען ההתקדמות שלנו באמנות שדורשת אימונים תובעניים.

גמאן הוא איחוד והתכה משותפת של המושגים סבלנות, איפוק, אצילות, נינוחות, התגברות, כבוד, אני, התחשבות, ענווה, שקט ותמיכה. כאשר הַהַמְשָׂגָה נעלמת והתועלת נשכחת, נולדת מהותו של גמאן. גמאן מבלי להפגין גמאן. גמאן תוך שיכחה שיש כאן גמאן. 

כיום המושג ״גמאן״ משמש בשפת היומיום, אך במקור, הוא היה מושג בודהיסטי שתיאר את התגברות הנזירים על הקשיים העצומים בחיי נְזִירוּת. תודה לכל יַקִּירָי, חברי וחברות הדוג׳ו, וְחֲבֵרָי האהובים על שבוע של תירגול משותף של נושא זה שמאתגר אותי ושידוע לי שאני רק בתחילת הגשמתו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה