יום שלישי, 6 בפברואר 2018

נצחון על עצמי - לדעת את עצמי

אָגָאטְסוּ - במשיחת מכחולו של מייסד האייקידו

אָגָאטְסוּ - נצחון על עצמי, הוא נושא שיעורי האייקידו שלנו השבוע. מייסד האייקידו שם בלב ליבה של אמנותו את מהות הביטוי שנהג ללמד ולכתוב לתלמידיו - מָאסָאקָטְסוּ אָגָאטְסוּ - נצחון נכון הוא נצחון על עצמך.

נצחון על עצמי הוא חלק ממהותו של הדוֹג׳וֹ. פירושו המילולי של המושג דוֹג׳וֹ, הוא המקום של הדרך - מקום בו מתאמנים בדרך. דרך שמובילה אותנו אל העמקה והתפתחות במישור אישי ופנימי, כמו גם חברתי וסביבתי. ביפן וגם מחוץ לה, מקובל לקוד קידה בכניסה אל הדוֹג׳וֹ - קידה של הדרת כבוד והבעת מחוייבות כלפי הדרך שנלמדת בו.


דע את עצמך


בקידה הַכֵּנָה שלנו בכניסה אל הדוֹג׳וֹ, חשוב להזכר בדברים להם אנו מתחייבים, ושהדוג׳ו הוא מקום בו לא רק לומדים תנועות וטכניקות, אלא מתאמנים גם על התגברות על חולשות ועורכים היכרות נאמנה עם התכונות שלנו. אפשר לומר בפשטות, שהדוג׳ו מציב בפנינו מראה ישירה וצלולה אל האופי שלנו ואל האישיות שלנו על צדדיה הדורשים עבודה עצמית ושיפור. כדאי עם זאת לזכור, ששיפור עצמי ונצחון על עצמי, יכולים להגיע רק עם מודעות עצמית. עלינו לדעת את עצמנו.

דוֹג׳וֹ הוא מקום, בו מנסים להתגבר על קשיים ועל הנטייה שלנו להצטדק, להתפנק, להתעצל ולוותר לעצמנו. האתגר שלנו, הוא לעשות מאמץ, ולעיתים לגלות ממש תעצומות נפש שמסייעות לנו לשמור על תירגול עירני ועל סבר פנים גם כאשר יש קושי, כשמעצבנים אותנו, גם כשכואב, כשפוגעים בנו, כשעייפים, רעבים, טרודים, מבולבלים, ועוד...

השהות בדוג׳ו היא ההזדמנות שלנו לבדוק את גבולות הסיבולת הגופנית והנפשית שלנו בסביבה בטוחה ומודעת לאתגרים, תחת הנחיית מורה וסיוע הוותיקים מאיתנו.

נצחון על עצמנו בזמן התירגול, הוא גם התגברות על דחפים טבעיים. דוגמאות לדחפים יש הרבה, ודוגמאות להם יכולות להיות: הנטייה להעיר, להביע שיפוטיות, לתקן, להתנגד, ללמד, להתחכם, להיות הצודק, לדבר... 

נצחון על עצמנו במהותו הבסיסית ביותר בזמן השיעור, הוא פשוט להתאמן בנֹעַם, תוך מילוי נאמן מהתחלה ועד הסוף, של תפקידנו כאוּקֶה (התוקף שעליו מבוצעת הטכניקה) וכטוֹרִי (מי שמבצע את הטכניקה).


הכל במתינות


כשמתאמנים עם תלמיד מתחיל, נצחון על עצמנו - אָגָאטְסוּ - הוא ללמד במידתיות, וככל האפשר לתת לשותף שלנו לתירגול, לטעות ולגלות את הדרך בעצמו מבלי להתערב לו ייתר על המידה בתהליך הלימוד.חיים גורי המשורר הדגול שהלך לעולמו בשבוע שעבר, כתב בצורה מיוחדת על חבריו לדרך, ואני חושב שבמילותיו יש ביטוי נהדר של הרעיון של נצחון על עצמנו. הנה קטע משיר שנקרא ״היו לי חברים״.
לשיר המלא הקלק/י כאן.


...וכן היו לי חברים חרשים
כאשר ביקשו מתנדב אחד
באו עשרה כי לא שמעו היטב
וכאשר אמרו להם לשוב
נשארו ליד אהל המטה כמו אוריה

רבים מחברי היו שקרנים
כאשר שאלת אותם אם הם מרגישים טוב
או חסר להם משהו
היו אומרים - מאה אחוז
והיו להם עינים אדומות וזקן בן שבועיים
ובקושי יכלו לזוז

היו לי חברים אל כימאים
שהצליחו להפוך מים ליין
ודרך לזמר
ועייפות לברזל
ונעורים לפצע פתוח
היו לי חברים משוגעים
אנשי רוח

היו לי חברים עשירים
שכל הארץ היתה ביתם
והם לנו בכרמי זית או בבתי אריזה שכוחים
או במערות עשן - או על פני רכסים שטופי רוח
כמו במיטתם
שידעו כמו יעקב לחלום חלומות היוצאים מדעתם
היו לי חברים...
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה